Autor: Willem Frederik Van Eekelen
Tytuł: Indian foreign policy and the border dispute with China (Indyjska polityka zagraniczna i spór graniczny z Chinami)
Wydawnictwo: Springer Science + Business Media Dordrecht (1967)

Spór graniczny między ChRL a Indiami wrócił do światowych mediów w 2017 roku przy okazji sporu o Płaskowyż Doklam w Butanie, ale w rzeczywistości tli się jeszcze od czasów imperium brytyjskiego i Linii McMahona (McMahon Line).

Po uzyskaniu niepodległości przez Indie i powstaniu ChRL wydawało się, że dwa państwa będą blisko współpracować (Konferencja w Bandungu), ale ambicje polityczne szybko wzięły górę. Sam spór graniczny zaczął się od zajęcia przez ChRL strategicznego regionu Aksai Chin, przez który wiedzie droga do tybetu z Xinajiangu (Xinjiang-Tibet Highway) – paradoksalnie w latach pięćdziesiątych była to najdogodniejsza droga do Tybetu z Chin właściwych, ale też z indyjskiego Kaszmiru. Książka Eekelen koncentruje się właśnie na tym odcinku i wojnie chińsko-indyjskiej z 1962 roku.

Dzisiaj spór jednak już dotyczy nie tylko zachodniego odcinka granicy, ale też indyjskiego stanu  Arunachal Pradesh na wschodzie, który Chiny nazywają Południowym Tybetem i jest jednym z zapalnych miejsc wokół ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.