Na zakończonej 28 maja tegorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) przyjęto założenia makroekonomiczne na rok fiskalny 2020. Większość komentatorów skoncentrowała się na fakcie, że bodajże po raz pierwszy od 1991 roku nie wyznaczono celu wzrostu PKB, to moją uwagę przykuła informacja o planowanym spadku dochodów budżetowych.

Spadek ma wynieść 5,3% i ma być największy od 1969 roku. Dochody budżetowy zmalały także w 1974 roku o 3,3% i 1976 roku o 4,8%, jednak od 1977 roku mieliśmy do czynienia tylko z ciągłym wzrostem. Nawet w 2008 roku, mimo światowego kryzysu, udało się zwiększyć dochody budżetowe ponad średnią z lat poprzednich. Dopiero taka historyczna perspektywa pokazuje skalę problemu. Spadek dochodów przełoży się na wzrost deficytu budżetowego, który w 2019 wyniósł 363 mld RMB, w tym roku urośnie do ok. 575 mld RMB.

Trzeba jednak zaznaczyć, że spadek dochodów jest nie tylko wynikiem kryzysu gospodarczego i zmniejszonej aktywności gospodarczej, ale też planu stymulacyjnego, który zakłada szereg ulg podatkowych. Od 2017 roku (tak, tak, Pekin stymuluje gospodarkę cięciami podatkowymi – z braku innych środków – już od jakiegoś czasu) cięcia podatkowe wyniosły ok 1 biliona RMB, ale w tym roku przekroczą 2,5 biliona RMB. Rożnica jest tak, że obecne ulgi są krótkoterminowe i nie wydaje się, aby Pekin był w stanie je zbyt długo utrzymać.

Władze centralne także zdecydowały o pozostawieniu do dyspozycji lokalnych władz kolejnych 2 bilionów RMB, aby te za wszelką cenę utrzymały jak najwięcej miejsc pracy. Nic dziwnego biorąc pod uwagę poziom bezrobocia, które wystrzeliło w górę w ostatnich miesiącach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.