We wtorek Biuro Generalne KC KPCh wydało „Opinię o wzmocnieniu pracy Zjednoczonego Frontu prywatnej gospodarki w Nowej Erze” (关于加强新时代民营经济统战工作的意见). Opinia KC, która w realiach politycznych ChRL jest ważniejsza niż jakakolwiek ustawa lub stanowione prawo, wzywa do wzmocnienia kontroli nad „prywatnymi” przedsiębiorstwami poprzez mechanizm Zjednoczonego Frontu. W środę na Konferencji Zjednoczonego Frontu Narodowej Gospodarki Prywatnej Xi Jinping całym swoim autorytetem wsparł projekt, co jest sygnałem, że program staje się jednym z priorytetów politycznych KPCh.

Odkładając na bok kwestię, czy w ChRL kiedykolwiek można było mówić o „prywatnym biznesie”, czy raczej jedynie o „prywatnie zarządzanym”, to jednak do tej pory sama działalność gospodarcza „prywatnego” przedsiębiorcy była – poza pewnymi wyjątkami – wolna od bezpośredniego wpływu KPCh. Teraz to się zmienia. Od teraz przedsiębiorcy mają się „lepiej skupić na misji zrealizowania wielkiego odrodzenia chińskiego narodu.” Partia ma „zbudować rdzeń prywatnego biznesu, na którym będzie mogła polegać i będzie [on] użyteczny w kluczowych momentach.”

Rola komórek KPCh w „prywatnych” przedsiębiorstwach wzrasta od kilku lat, od dojścia do władzy Xi Jinpinga, ale do tej pory nie było mowy o większej koordynacji działań poszczególnych struktur KPCh, działających w podmiotach gospodarczych. Teraz tę rolę przejmie Zjednoczony Front. Oznacza to nie tylko ogólną kontrolę, ale w dużej mierze stwarza możliwość do ręcznego i scentralizowanego zarządzania „prywatnym” biznesem.

Opinia KC jest, jak zawsze, napisana w ezoterycznym języku komunistycznej nowomowy i nie brakuje w niej wezwań do „wzmocnienia ideologicznej i politycznej konstrukcji prywatnych przedsiębiorców” czy „utrzymania wysoko sztandaru patriotyzmu i socjalizmu, intensyfikacji przywództwa politycznego oraz ideologicznego” KPCh. Niemniej znajduje się w niej także plan konkretnych działań. Kadry w przedsiębiorstwach mają skupić się na „konsolidacji i poszerzeniu politycznego konsensusu”, czytaj: wyeliminować przejawy niepoprawnych opinii politycznych. „Dalej wzmocnić prace nad budową partii w prywatnych przedsiębiorstwach i dać organizacji partyjnej praktyczną rolę jako walczących twierdz i pionierów w tworzeniu wzorów osobowych”, czytaj: oddać komórkom partyjnym i ich członkom większą rolę w prowadzeniu firmy. „Zbudować wysokiej klasy zespół reprezentantów sektora prywatnego”, czytaj: wykreować reprezentację przedsiębiorców, którzy będą stwarzać pozory partycypacji. „Zbudować rozsądny system komunikacji i konsultacji rząd-przedsiębiorcy”, czytaj: stworzyć kanał bezpośredniego przekazywania dyrektyw od władz do przedsiębiorców. „Efektywnie wykorzystać rolę Federacji Przemysłu i Handlu oraz Izb Handlowych”, czytaj zwiększyć kontrolę nad organizacjami skupiających przedsiębiorców, aby te nie stały się platformami oporu przeciwko ingerencji partii.

Zjednoczony Front to główne narzędzie, poprzez które KPCh kontroluje życie społeczno-polityczne ChRL. Żadna organizacja społeczna czy polityczna nie może funkcjonować poza strukturą Zjednoczonego Frontu, który jest zarządzany przez Wydział KC KPCh ds. Prac Zjednoczonego Frontu. Z punktu widzenia partii komunistycznej jest to sprawdzony i doświadczony mechanizm, dlatego wydaje się, że przejęcie kontroli nad „prywatnym” sektorem przez akurat tę strukturę jest naturalnym wyborem. Lecz odpowiedź na pytanie, czy Zjednoczony Front poradzi sobie z jednak specyficzną sferą, jaką jest sektor „prywatny” gospodarki, przyniesie dopiero czas.

Cała sprawa utrudni jeszcze bardziej działalność zagranicznych firm na chińskim rynku i moim zdaniem jest gwoździem do trumny negocjowanego w bólach porozumienia ds. inwestycji miedzy UE a ChRL (Comprehensive China-EU Investment Agreement).

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] instrukcje dotyczące zwiększenia roli Zjednoczonego Frontu w sektorze prywatnym gospodarki. Pisałem o sprawie w czwartek. Zapewne w październiku na V Plenum KC XIX Zjazdu KPCh poznamy jak daleko […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.