Od lat Partia zacieśnia kontrolę nad sektorami społeczeństwa i gospodarki, które pojawiły się w wyniku reform gospodarczych po 1978 roku i działały w przestrzeni poza ścisłym nadzorem partii i jej państwa. Na pierwszy ognień poszły organizacje pozarządowe, którym w 2016 roku nakazano powołanie komórek KPCh. Teraz przyszła pora na przedsiębiorstwa zarządzane prywatnie.

Od dawna obowiązują przepisy nakazujące każdemu zakładowi pracy zatrudniającemu 25 lub więcej osób powołanie związków zawodowych podporządkowanych KPCh oraz komórki partyjnej. W efekcie wielu prezesów wstępuje do partii, aby móc być równocześnie pierwszym sekretarzem partii we własnym przedsiębiorstwie. To oczywiście działa tylko tak długo, jak długo pozostają oni lojalni wobec partii. Władza organów partyjnych w firmach państwowych i prywatnie zarządzanych wzrosła od objęcia rządów przez Xi jinping w wyniku nieformalnego nakazu wpisania przewodniej roli partii komunistycznej do statutów przedsiębiorstw. Wygląda jednak na to, że przynajmniej w niektórych sektorach jest to za mało i władzę chcą mieć więcej do powiedzenia w codziennych operacjach firm działających w strategicznych dla partii sektorach.

Przy okazji. Szefem partii w Hangzhou jest niejaki Zhou Jiangyong (周江勇), rocznik 1967. Postać, którą trzeba obserwować.

Władze Hangzhou w prowincji Zhejiang, gdzie ma swoje siedziby szereg najważniejszych spółek w ChRL (np. Alibaba Group, Wahaha Group Co., czy producent samochodów Zhejiang Geely) zdecydowały o wysłaniu do 100 korporacji swoich reprezentantów. Zgodnie z informacją ze strony władz Hangzhou w celu „ułatwienia komunikacji i przyspieszenia projektów”.

W rzeczywistości za decyzją władz może kryć się kilka zamierzeń. Po pierwsze partia musi sprawdzić, czy organizacje partyjne w tych korporacjach faktycznie odgrywają rolę w zarządzaniu i czy są skutecznym narzędziem we wdrażaniu przez prywatnie zarządzane przedsiębiorstwa planów gospodarczych. Po drugie, istotnym zadaniem władz jest ograniczenie wzrostu korporacji, które bezpośrednio konkurują z przedsiębiorstwami prywatnymi. Dlatego komórki partyjne powinny dbać o to, aby nie działały ona na szkodę przedsiębiorstw państwowych, ale stoi to często w sprzeczności w interesem własnym przedsiębiorstw, w których działają. Dlatego wysłanie członków partii zatrudnionych w administracji powinno zdyscyplinować działaczy zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Wreszcie, w tle jest wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i generalnie trend do przywrócenia dominującej roli państwa w gospodarce.

Jak to często w ChRL Hangzhou posłuży jako miejsce testowania nowej formy „komunikacji” partii z prywatnymi przedsiębiorcami. Jeżeli się sprawdzi, to w najbliższych latach możemy się spodziewać implementacji na skalę ogólnokrajową.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] komórek KPCh w „prywatnych” przedsiębiorstwach wzrasta od kilku lat, od dojścia do władzy Xi Jinpinga, ale do tej pory nie było mowy o […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.