police

Władze wydały wczoraj nową regulację dotyczącą organizacji pozarządowych (NGO). Od tej w każdej NGO ma powstać komórka Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w celu „skutecznego osłonięcia” każdej NGO. Nie powiedziano tylko przed czym.

Niestety nowe regulacje wydane wspólnie przez KC KPCh i Radę Państwową (rząd) nie precyzują, co zrobić w sytuacji, kiedy nikt z pracowników danej NGO nie jest członkiem partii. Ktoś musi się zapisać, czy też trzeba poprosić lokalny komitet, by kogoś przysłali?

To kolejny przykład, jak bardzo autorytarna forma rządów nie przystaje do nowoczesnego społeczeństwa, w którym organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę.

Zazwyczaj zajmują się one sprawami poza zasięgiem państwa i jego administracji, jak ochrona środowiska czy pomoc charytatywna i wiele innych rzeczy pozostając w większości apolitycznymi organizacjami lokalnymi. Pełnią też funkcję kontrolną w stosunku do władz i w ten sposób są też ważnym elementem informacji zwrotnej od społeczeństwa do rządzących. Krótko mówiąc bez NGO nie da się rozładowywać napięcia społecznego.

Sam pomysł, że rząd musi kontrolować organizacje pozarządowe jest pomyłką, ponieważ to z definicji doprowadzi do utraty przez nie podstawowej funkcji społecznej, czyli reprezentacji strony społecznej w dialogu publicznym. Oczywiście, żaden autorytarny rząd czy organizacja tego nie potrafi zrozumieć, a przy tym cierpi na obsesję kontroli. Stąd tego typu idiotyczne zarządzenia.

Celem nowych przepisów jest „wzmocnienie edukacji myśli politycznej dla odpowiedzialnych osób w grupach społecznych oraz poprowadzenie ich do aktywnego wsparcia budowy partii”, a także „promocja miejsca budowy partyjnej w charakterze grup społecznych”.

Nowe regulacje także zobowiązują lokalne komitety partyjne do wniesienia do codziennego porządku prac także kwestii nadzoru nad komórkami partyjnymi w poszczególnych organizacja pozarządowych. Praca z NGO zostanie też włączona do programu oceny pracy lokalnych komitetów partii. Lokalne komitety będą mogły też wysłać swoich reprezentantów do odpowiednio liczebnych organizacji partyjnych w poszczególnych NGO.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało z kolei obciążone zadaniem wyrugowania z organizacji pozarządowych „złego” lub „nielegalnego zachowania, włącznie z zakazywaniem powstawania komórek partyjnych”.

W ChRL w 2015 roku było zarejestrowanych 329 tysięcy organizacji pozarządowych i są one siłą napędową modernizacji chińskiego społeczeństwa. Jeżeli partia je wyeliminuje, to równocześnie zniszczy podstawy budowy nowoczesnego społeczeństwa w ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] nadzorem partii i jej państwa. Na pierwszy ognień poszły organizacje pozarządowe, którym w 2016 roku nakazano powołanie komórek KPCh. Teraz przyszła pora na przedsiębiorstwa zarządzane […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.