Sekretarz Obrony, Mark Esper odwiedził w zeszłym tygodniu trzy państwa północnej Afryki – Tunezję, Algierię i Maroko. Głównym celem było przeciwdziałanie rosnącym wpływom politycznym i gospodarczym Pekinu oraz rosnącej obecności militarnej Moskwy.

W Tunezji wziął udział w uroczystościach na cmentarzu żołnierzy amerykańskich, którzy zginęli w walkach z Niemcami i Włochami. Wykorzystał wygłoszone tam przemówienie do przekazania ostrzeżenia o aspiracjach ChRL i Rosji.

“Today, our strategic competitors China and Russia continue to intimidate and coerce their neighbors while expanding their authoritarian influence worldwide, including on this continent, (…). Together we continue to counter the malign, coercive, and predatory behavior of Beijing and Moscow, meant to undermine African institutions, erode national sovereignty, create instability, and exploit resources throughout the region”.

[Dziś nasi strategiczni konkurenci, Chiny i Rosja, nadal zastraszają i przymuszają swoich sąsiadów, jednocześnie rozszerzając swoje autorytarne wpływy na całym świecie, w tym na tym kontynencie (…). Razem nadal przeciwdziałamy złośliwemu, przymusowemu i drapieżnemu zachowaniu Pekinu i Moskwy, mającym na celu osłabienie afrykańskich instytucji, podważenie suwerenności narodowej, stworzenie niestabilności i eksploatację zasobów w całym regionie.]

Miejsce i czas przemówienia w oczywisty sposób powodują, że odbiorcy mają wysnuć analogię do II wojny światowej. Departament Obrony przygotował również artykuł,1 adresowany do przywódców afrykańskich, w którym ostrzega, że „Chiny i Rosja  próbują zaburzyć rozwinięty w Afryce porządek oparty na zasadach” (rules-based order).

Co ciekawe, nowy artykuł, jak i działania Espera stoją w sprzeczności z artykułem opublikowanym przez Departament Obrony ledwie 10 września, gdzie Departament dosyć optymistycznie wypowiada się o perspektywie chińskiego zaangażowania w Afryce. Ktoś chyba zapomniał w Pentagonie przestawić wajchę do końca. Takie sprzeczne sygnały nie pomogą amerykańskiej dyplomacji w państwach rozwijających się.


1 W dzisiejszych czasach to standardowa procedura, że agencje rządowe przygotowują „gotowce”, które potem są częściowo lub w całości wykorzystywane przez media.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.