BTS lub też Bangtan Boys, to grupa z popularnego nurtu południowokoreańskiego popu (K-pop), która ma swoich fanów na całym świecie zarówno nad Wisłą, jak i za Wielkim Murem. Ostatnio jednak w ChRL grupa znalazła się na cenzurowanym i stała się celem histerycznych ataków chińskich trolli sponsorowanych przez partię komunistyczną, tzw. Partii wu mao.1

Niezadowolenie chińskich nacjonalistów i propagandzistów partii komunistycznej wzbudziła wypowiedź leadera zespołu, Kim Nam-joon (znany jako RM) podczas odbierania nagrody im. generała Jamesa A. Van Fleeta2 z okazji siedemdziesiątej rocznicy wybuchy wojny koreańskiej. W czasie ceremonii RM powiedział, że nagroda ma dla nich wyjątkowe znaczenie w roku okrągłej rocznicy oraz, że „zawsze będziemy pamiętać historię bólu, którą obydwa nasze narody dzieliły razem oraz nieskończone poświęcenie mężczyzn i kobiet.”

Trudno jednoznacznie wskazać, co się chińskiej propagandzie dokładnie nie spodobało w tej wypowiedzi. Faktem jest przecież, że Amerykanie w ramach wojsk ONZ przyszli z pomocą Korei Południowej, zaatakowanej przez Koreę Północną. Kiedy byli bliscy pokonania agresora, to ChRL przystąpiła do wojny po stronie Północy. Konflikt zakończył się dopiero po trzech latach krwawych walk zawieszeniem broni, trwającym do dnia dzisiejszego. Prawdopodobnie chińscy fani oczekiwali, że BTS także docenią chińskich poległych, a w zamian usłyszeli, jak ich idole oddają hołd amerykańskim żołnierzom.

Pokazuje to, jak nacjonalistyczne wychowanie w ChRL doprowadziło do kompletnego oderwania się wielu ludzi od rzeczywistości oraz pozbawiło zdolności do uznania, że inne narody mogą mieć własną historię. ChRL wsparła agresora w wojnie, która kosztowała życie 2-3 milionów cywili, prawie milion południowokoreańskich żołnierzy i ponad 33 tysiące amerykańskich. Dlaczego ktokolwiek w Korei Południowej miałby chcieć oddać cześć chińskim „ochotnikom”?

Ataki chińskich trolli niewiele jednak obeszły grupę BTS. Od jakiegoś czasu większość zespołów muzycznych i to nie tylko z Korei Południowej, ale też Japonii, Tajwanu czy Tajlandii stara się dywersyfikować swoją działalność i nie chcą być zależni od chińskiego rynku. BTS nie byli w ChRL od 2016 roku i raczej nie wybierają się tam w najbliższym czasie. Chyba bez szkody dla siebie.


1 五毛党 dosłownie partia pięciu mao (5 mao = 0,5 RMB). Nazwa pochodzi od pogłoski, iż członkowie dostają pół juana za każdy wpis w mediach społecznościowych – niedawno pojawiła się jednak informacja, że w czasie pandemii była podwyżka i teraz partia płaci 0,80 RMB za wpis.
2 Nagrodę przyznaje koreańsko-amerykańska organizacja non-profit za wkład w rozwój relacji między obydwoma krajami.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.