W środę państwowe media opublikowały pełen tekst zmian w Ustawie o Obronie Narodowej ChRL (国防法修订草案全文) z 1997 roku, w której pojawiły się cztery znaki 发展利益 (interesy rozwojowe) w drugim paragrafie determinującym, kiedy ChRL ma użyć swoich sił zbrojnych.

Art. 2 (ust. 2) Działania wojskowe mają na celu ochronę suwerenności narodowej, jedności, integralności terytorialnej, interesów bezpieczeństwa i rozwoju.

Mimo, że termin „interesów rozwojowych” pada w ustawie jeszcze kilkakrotnie, to nigdzie nie znajdujemy ich definicji. Trochę światła miał rzucić na to Wei Fenghe (魏凤和), minister obrony we wprowadzeniu do projektu.

(…) W ciągu ostatnich 20 lat światowy horyzont strategiczny przeszedł głęboką zmianę, rośnie międzynarodowa konkurencja strategiczna (…). Chiny znajdują się w ważnym okresie rozwoju możliwości strategicznych, w obliczu zagrożenia i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, stawiających nowe i wyższe wymagania w zakresie ogólnego wzmocnienia zdolności obronnych kraju oraz pilnej potrzeby wprowadzenia odpowiednich dostosowań w systemie polityki obronnej (…).

Jednak moim zdaniem niewiele to tłumaczy, ale sprawa nie wydaje się specjalnie skomplikowana. Po prostu KPCh właśnie ogłosiła światu, że będzie używać armii do zabezpieczenia swoich interesów… gospodarczych, ponieważ tak jest naprawdę rozumiany w Pekinie „rozwój”.

ChRL wchodzi w fazę imperialistyczną rozwoju. Gdyby tylko w Chinach rządzili marksiści i znali marksistowską analizę rozwoju kapitalizmu… A nie, czekaj!

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] „Nigdy nie będziemy się biernie przyglądać, kiedy suwerenność Chin, bezpieczeństwo lub interesy rozwojowe będą zagrożone, także nie pozwolimy żadnej jednostce lub sile złamać lub rozdzielić […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.