Policja w RPA zarekwirowała w środę w miejscowości Germiston niedaleko Johannesburga 400 ampułek (ok. 2 400 dawek) fałszywych szczepionek przeciw COVID-19. W magazynie znaleziono też duży zapas podrabianych masek firmy 3M. Aresztowano cztery osoby: trzech obywateli ChRL oraz Zambijczyka. Władze RPA wydały ostrzeżenie dla ludności informując, że nie ma w sprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19, a jedynym kanałem dystrybucji jest szczepienie się w ramach rządowego programu.

Równocześnie z akcją w RPA w ChRL dzięki informacjom Interpolu zatrzymano 80 osób i zarekwirowano 3000 dawek fałszywych szczepionek w jednej z fabryczek w południowych Chinach. Interpol ostrzega jednak, że to tylko niewielka część rynku fałszywych chińskich szczepionek przeciwko COVID-19, który rozkręca się zarówno w samych Chinach, jak i w krajach rozwijających się. W darknet można już bez problemu kupić chińskie fałszywe szczepionki, a według Interpolu proceder będzie się tylko nasilał.

ChRL jest jednym z głównych źródeł podrabianych lekarstw na świecie. Do państw rozwijających szerokim strumieniem płyną fałszywe leki antymalaryczne czy antybiotyki, a na Zachód viagra oraz opiaty (fentanyl).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.