Według danych Ministerstwa Zdrowia w Pekinie w ChRL miano już podać blisko 800 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. 40% dorosłej populacji ma być przynajmniej po pierwszej dawce preparatu. Władze wyznaczyły nowy cel programu szczepień: 80% populacji do końca roku.

Kiedy więc nastąpi otwarcie kraju i zniesienie obostrzeń (niewielkich w sumie), otwarcie kraju i odwrót od aplikacji kontrolujących każdy krok Chińczyków? Okazuje się, że nie tak szybko. Zdaniem Feng Zijian z Chińskiej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób „Chiny nie mogą znieść ograniczeń, ponieważ nie ma jak ocenić skuteczności programu szczepień z powodu braku dużej liczby zachorowań.”

Nie jest to do końca prawda, jak pisałem chińskie szczepionki przechodzą badania kliniczne i są stosowane za granicą. I niestety rezultaty nie są korzystne. Przyznał to pośrednio inny członek Komisji Shao Yiming mówiąc w wywiadzie, że chińskie szczepionki nie chronią przed infekcją COVID-19, ale mają chronić przed poważnym przechorowaniem. Co ma być priorytetem władz. Problem w tym, że osoby chorujące mogą zarażać innych. Sytuacja na Seszelach, gdzie wyszczepiono w pełni 62% populacji, w większości (57%) chińskimi preparatami od Sinopharm (reszta AstraZeneca), pokazuje, że nie powstrzyma się w ten sposób pandemii. Nic dziwnego, że Bahrajn, który zaszczepił znaczną część populacji chińskimi preparatami, teraz zaleca wszystkim trzecią dawkę od Pfizera po kilku miesiącach.

Moim zdaniem, władze rozpoczęły wielką kampanie szczepień z powodów politycznych, ponieważ ChRL nie mogła nic nie robić, kiedy Zachód ku zaskoczeniu Pekinu zainicjował masowe szczepienia. Jednak dopiero sytuacja na Tajwanie zmobilizowała je do przyśpieszenia. Problem w tym, że chińskie szczepionki zdają się nie spełniać oczekiwań i dają ochronę przed zachorowaniem w około 50%. Dlatego ChRL zostanie zamknięta i to na długo, co wydaje się odpowiadać rządzącym.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.