Dzisiaj krótka notka, ale mam nadzieję, że jednak wciąż ciekawie.

Bank inwestycyjny JPMorgan wykluczy ze swoich indeksów (jak CEMBI lub JACI) obligacje dolarowe wydane przez Huawei. To skutek decyzji prezydenta Joe Bidena objęcia zakazem obrotu przez amerykańskie podmioty aktywami 59 chińskich spółek, uznanych z współpracujące z chińskimi władzami nad programami obronnymi czy inwigilacyjnymi. Wykluczenie nastąpi z dniem 30 czerwca br. To kolejny cios spadający na Huawei ze strony obecnej administracji, a pamiętam jeszcze nadzieje z początków tego roku na zniesienie wszystkich sankcji.

Na innym odcinku administracja wycofała się z forsowania zakazu użytkowania w Stanach Zjednoczonych aplikacji WeChat i TikTok. To jednak nie kończy sprawy. Biden wydał dyrektywę Departamentowi Handlu rozpoczęcia powszechnego przeglądu bezpieczeństwa aplikacji pod kątem powiązań z wrogimi obcymi rządami. Wydaje się, że chodzi o zmianę strategii a nie odpuszczenie sprawy. Powszechny przegląd i ewentualne zakazy będzie trudniej zaskarżyć w sądzie, jeżeli administracja wykaże, że nie mają one charakteru dyskryminującego konkretne podmioty, a są to działania całościowe skierowane przeciwko wszystkim aplikacją, które mogą mieć związek z obcymi rządami nieprzyjaznymi Stanom Zjednoczonym.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.