W Pekinie Komisja Nadzoru i Administrowania Zasobami Państwa (State Assets Supervision and Administration Commission, SASAC) zapowiedziała wczoraj powołanie nowych konglomeratów państwowych, podporządkowanych władzom centralnym, które mają „skupić się na aktywności w strategicznych sektorach w odpowiednim czasie.”

Komunikat SASAC jest bardzo krótki i pozbawiony konkretów, dlatego nie jest jasne, czy to będą przedsiębiorstwa państwowe formowane na nowo, czy w wyniku połączenia już istniejących. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, to można się spodziewać, że dojdzie do przekształcenia i dokapitalizowania już istniejących przedsiębiorstw, które będą rozszerzały swoją aktywność. Choć w niektórych sektorach nie można wykluczyć stworzenia kompletnie nowych bytów od podstaw.

Można też zgadywać, że „strategiczne sektory” z punktu widzenia Pekinu to pojazdy napędzane alternatywnymi źródłami energii, nowe materiały, maszyny przemysłowe i półprzewodniki oczywiście.

Ta wiadomość wpisuje się w politykę Pekinu, o której pisałem wczoraj, więc odsyłam po komentarz do tamtego tekstu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.