Korporacja Microsoft ogłosiła, że wycofuje z ChRL portal LinkedIn. Ma zastąpić go serwis JobsIn, który nie oferuje funkcji społecznościowych, a ma być jedynie platformą poszukiwania pracy. Firma uzasadniła decyzję „znacznie trudniejszym środowiskiem operacyjnym i większymi wymaganiami ustępstw (czy też: podporządkowania się) w Chinach” (a significantly more challenging operating environment and greater compliance requirements in China).

No cóż moje pytanie brzmi: dlaczego dopiero teraz? Microsoft nie wahał się spełniać życzeń KPCh i blokował na LinkedIn niepożądane przez reżim treści i osoby. Jednak wydaje się, że władze chciały więcej i wpływać nie tylko na to, co widzą i mogą obecni na platformie Chińczycy, ale też inni użytkownicy. W tej sytuacji firma nie miała wyboru, ponieważ to by zniszczyło wiarygodność portalu.

Microsoft jest ofiarą myślenia, że można się „jakoś dogadać z KPCh”, że jest przestrzeń do koegzystencji, ponieważ wszyscy są motywowani zyskiem. Problem w tym, że KPCh jest zorientowana na kontrolę, a gospodarka czy zysk jest tutaj tylko narzędziem. Firma z Redmond nie jest tutaj jakimś wyjątkiem. To generalnie problem wielu ludzi zorientowanych merkantylnie. Dotyka to też ekonomistów, kiedy próbują analizować politykę. Nie dopuszczają do siebie myśli, że nie wszyscy są homo economicus, że istnieje też inny gatunek, homo politicus. Partii nie interesuje jakiś wpływ, jakiś kompromis, jakieś ustępstwa. Partia oczekuje absolutnego wpływu, absolutnego podporządkowania i absolutnie żadnego oporu. Nie niepowstrzymani, prędzej czy później przyjdą po każdego.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. nadanullzero 10/15/2021 o 20:21

  „greater compliance requirements in China” oznacza „większymi wymogami w zakresie zgodności (z prawem i regulacjami – w domyśle) w Chinach”.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Też tak można to tłumaczyć – tak robi Google translator, ale słowo „compliance” ma więcej znaczeń i IMHO specjalnie go użyto w komunikacie.
   Zob. https://www.merriam-webster.com/dictionary/compliance

   Polubienie

   Odpowiedz

  2. Ale widzę, że napisałem „wymaganiami wymagającymi”, więc dziękuję z reakcję. inaczej bym nie zauważył szybko.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] Information Protection Law). To kolejna zachodnia firma, po LindedIn, która podjął decyzję o wycofaniu się z ChRL w październiku br. – w sumie niewiele już ich […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.