Tytuł: The Chinese People’s Liberation Army in 2025
Redaktorzy: Roy Kamphausen, David Lai
Wydawnictwo: U.S. Army War College Press (2015)

Wbrew tytułowi autorzy poszczególnych tekstów nie ograniczyli się do horyzontu roku 2025, ale sięgają do roku 2030. Trzeba też pamiętać, że książkę opublikowano w 2015 roku, więc przedstawia stan wiedzy i wyobrażeń o kierunku rozwoju ALW w początkowych latach rządów Xi Jinping. Generalnie jednak się sprawdza i jest to ciekawa pozycja pokazująca priorytety modernizacji ALW.

Dla mnie bardzo ciekawe są te artykuły (Domestic Drivers of China’s Future Military Modernization, Josepha Fewsmitha i People’s Liberation Army Trajectories: International Drivers, Erica Heginbothama i Jacoba Heima) pokazujące, że w sumie napędem transformacji ALW są kwestie wewnętrzne. Oczywiście, znajdiemy tutaj też teksty o budowaniu ALW jako formacji ekspedycyjnej do prowadzenia wojen neokolonilanych (A Global Expeditionary People’s Liberation Army: 2025-30, Oriany Skylar Mastro), czy w ogóle poświęcone modernizacji technicznej lub organizacyjnej, choć tutaj pozostaje trochę niedosytu – można by się spodziewać więcej szczegółów.

Ciekawa, przeglądowa praca. Polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.