Od jakiegoś czasu piszę, że rośnie liczba regulacji dotykających firmy technologiczne działające w ChRL. Tym razem Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych opublikowało dzisiaj poprawki do projektu przepisów określających, w jaki sposób firmy, ale również lokalne władze, powinny zarządzać gromadzonymi informacjami, uszczegóławiając wciąż poprawiany system zarządzania danymi w tym kraju.

Zgodnie z tym, co podaje Reuters1, zaktualizowane przepisy, które ministerstwo po raz pierwszy opublikowało we wrześniu, usuwają wcześniejsze stwierdzenie, że „dane podstawowe”, zdefiniowane jako dane stanowiące „poważne zagrożenie” dla interesów narodowych i gospodarczych Chin, nie mogą być przenoszone poza ChRL. Ponadto przepisy dodają elektromagnetyzm do kategorii, które zawierają dane, które można uznać za „dane podstawowe” lub „dane ważne”. Zaktualizowane przepisy określają również, że za zarządzanie danymi w trzech kategoriach: „dane przemysłowe”, „dane telekomunikacyjne” i „dane bezprzewodowe” muszą być odpowiedzialni poszczególni regulatorze branżowi.

Prawo w szerokim zakresie wymaga od chińskich firm kategoryzowania danych w oparciu o ich znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki oraz wprowadza regulacje dotyczące przetwarzania, wykorzystania i przechowywania danych. Tworzy również bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przenoszenia danych z Chin do innych lokalizacji, co uderza w międzynarodowe korporacje technologiczne działające w ChRL.


1 Zaktualizowane poprawki będą dostępne dla opinii publicznej dopiero 21 lutego, więc nie mam jak sprawdzić dokumentów źródłowych i opieram się na informacjach agencyjnych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.