Zagęszcza się sytuacja na Pacyfiku. W zeszłym tygodniu pisałem o wznowieniu negocjacji w sprawie COFA oraz chińskich zakusach na bazę marynarki wojennej na Wyspach Salomona. Teraz dochodzi do tego zacieśnienie współpracy obronnej między Fidżi i Wielką Brytanią.

Zgodnie z informacją podaną przez Londyn, „Fidżi zobowiązała się do zabezpieczenia i pilnowania swoich granic morskich w nowym protokole ustaleń (MOU) między rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej a rządem Fidżi.” MOU został oficjalnie podpisany przez dyrektora gabinetu Biura Premiera i Spraw Zagranicznych, Yogesha Karana i brytyjskiego Wysokiego Komisarza na Fidżi, Dr Brian Jones, w sobotę 19 marca 2022 r. na pokładzie okrętu HMS Spey.

Niestety, wiemy bardzo niewiele na temat samego porozumienia i jego zapisów. W tej chwili jedynym źródłem jest oficjalne ogłoszenie na stornie brytyjskiego rządu. Dostępne teksty w mediach są właściwie jego kopią.

W czasie uroczystości Yogesh Karan podziękował rządowi Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii za wzorowe partnerstwo w dalszym rozwijaniu naszego wspólnego zaangażowania w ochronę oceanów, zmiany klimatyczne i stawianie czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem morskim. Ta współpraca, jak powiedział, ilustruje silne więzi historyczne i solidarność między Fidżi i Wielką Brytanią w zakresie zmian klimatycznych, oceanów, handlu, obrony i bezpieczeństwa. Stwierdził również, że partnerstwo jest zgodne ze zobowiązaniem Fidżi i Wielkiej Brytanii w sprawie oceanów i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) Agendy 2030.

Ładne, okrągłe zdania, ale niewiele mówią. Podejrzewam jednak, że to element zwiększania obecności w regionie przez Wielką Brytanie w ramach AUKUS, a ChRL jest istotnym, choć może nienazwanym, czynnikiem. Wrócę do tematu, jeżeli będzie wiadomo coś więcej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.