Autorka: Helen Zia
Tytuł: Last Boat Out of Shanghai: The Epic Story of the Chinese Who Fled Mao’s Revolution (Ostatnia łudź z Szanghaju: epicka historia Chińczyków, którzy uciekli przed rewolucją Mao)
Wydawnictwo: Ballantine Books (2019)

Kiedy wydarza się Historia przez wielkie „H” to równocześnie dzieją się miliony historii przez małe „h”. Skupieni na wielkich wydarzeniach zapominamy o wielkich małych tragediach ludzi dopóki wstrząsy nie dotkną nas samych. Dlatego warto sięgać od czasu do czasu po książki pokazujące wielkie wydarzenia z perspektywy zwykłych ludzi.

Taką pozycją jest bez względu praca Helen Zia. Jej ludzki wymiar, jak i opisywany temat, przypominają mi inną książkę, którą także mocno polecam „Wielka rzeka, wielkie morze 1949” Lung Yingtai. Książka Helen Zia nie jest jednak autobiografią, a biografią pokolenia w czasie dwóch dekad 1937-57 na przykładzie grupki dzieci z Szanghaju – w 1937 roku mają między 2 a 13 lat.  Ich dzieciństwo i wchodzenie w dorosłe życie przypada na lata wojny z Japończykami i wojny domowej, a potem – w większości – we wchodzenie w dorosłe życie na emigracji.

Świetna, wciągają książka, którą czyta się na raz.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.