Xi Jinping zaatakował dzisiaj sankcje wymierzone w Rosję za agresję na Ukrainę. Przewodniczący ChRL wygłosił przez wideopołączenie przemówienie zatytułowane „Stawianie czoła wyzwaniom i budowanie świetlanej przyszłości poprzez współpracę” podczas ceremonii otwarcia Dorocznej Konferencji Boao Forum, która odbyła się tradycyjnie na wyspie Hainan.

Xi Jinping wyraził sprzeciw Chin wobec jednostronnych sankcji i „jurysdykcji długiego ramienia”, nie wspominając jednak bezpośrednio o działaniach Zachodu wobec Rosji. Ostrzegł, że gospodarcze „oddzielenie” i taktyki nacisku, takie jak zerwanie łańcuchów dostaw, nie przyniosą rezultatów. Pekin wielokrotnie krytykował zachodnie sankcje, w tym sankcje wobec Rosji, ale jednocześnie stara się – jak do tej pory – nie udzielać Moskwie pomocy, która mogłaby doprowadzić do nałożenia sankcji na ChRL.

Chiny i Rosja stają się sobie coraz bliższe. Pekin odmówił potępienia inwazji i obwinia za „kryzys” na Ukrainie „ekspansję NATO na wschód”. Wysuwa kolejne pseudo propozycje pokojowe. Także w swoim przemówieniu Xi Jinping mówił: „Chiny chciałyby zaproponować inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa światowego, która podtrzymywałaby zasadę niepodzielności bezpieczeństwa (…). Powinniśmy stać na straży zasady niepodzielności bezpieczeństwa, budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa i sprzeciwiać się budowaniu bezpieczeństwa narodowego na podstawie braku bezpieczeństwa w innych krajach”.

Zasada „niepodzielnego bezpieczeństwa”, zgodnie z którą żaden kraj nie może wzmacniać własnego bezpieczeństwa kosztem innych, nie jest częścią prawa międzynarodowego, ale jest wykorzystywana przez Moskwę i Pekin do wysuwania żądań wobec innych państw pod pretekstem zagrożenia własnego bezpieczeństwa.

Większą część przemówienia Xi poświecił jednak kwestiom ekonomicznym. Mimo że gospodarka Chin boryka się z problemami związanymi z agresywną polityką „zero zakażeń” mającą na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, ale podczas przemówienia Xi nie wspomniał o rozwoju pandemii w ChRL. Za to powiedział, że konieczne są wysiłki w celu ustabilizowania globalnych łańcuchów dostaw i stwierdził, że chińska gospodarka jest odporna i że jej długoterminowy trend nie uległ zmianie. Cokolwiek miałoby to oznaczać.

Moim zdaniem przemówienia Xi Jinping, jak i całe Forum, to w obecnej sytuacji międzynarodowej niewydarzenie i dowód, że przywódcy ChRL nie potrafią wyjść poza dotychczasowy paradygmat. Po prostu nie rozumieją zmian, jakie zachodzą w tej chwili na świecie. Nie sądzę też, żeby to się zmieniło przed XX Zjazdem KPCh jesienią br., ponieważ jakakolwiek dyskusja wewnątrzpartyjna, także dotycząca kwestii międzynarodowych, w obecnej sytuacji stałaby się elementem rywalizacji frakcyjnej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.