Stany Zjednoczone i Tajwan (formalnie Republika Chińska) rozpoczną nowe rozmowy handlowe. Zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent Joe Biden przedstawił plan gospodarczy dla Azji: Ramy Gospodarcze Indo-Pacyfiku (IPEF). Komunikat w sprawie rozmów z Tajwanem pojawił się po wczorajszym wirtualnym spotkaniu między zastępcą przedstawiciela USA ds. handlu Sarah Bianchi i głównym negocjatorem handlowym Tajwanu Johnem Deng.

Według Reutersa dwaj wysocy rangą urzędnicy administracji powiedzieli dziennikarzom, że w najbliższych tygodniach Waszyngton i Tajpej „szybko opracują mapę drogową” dla planowanej amerykańsko-tajwańskiej inicjatywy handlowej XXI wieku. Celem inicjatywy będzie „osiągnięcie porozumienia zawierającego zobowiązania o wysokim standardzie, które przyczynią się do trwałego dobrobytu sprzyjającego włączeniu społecznemu” w kwestiach takich jak ułatwienia celne, walka z korupcją, wspólne standardy w handlu cyfrowym, prawa pracownicze, wysokie standardy ochrony środowiska oraz wysiłki na rzecz ograniczenia praktyk nierynkowych.

Dwustronna inicjatywa w dużej mierze pokrywa się z IPEF, nową inicjatywą Bidena z 13 krajami1 Indo-Pacyfiku, którą zainaugurował w zeszłym tygodniu podczas wizyty w Tokio. Waszyngton jednak nie zaprosił Tajwanu do udziału w rozmowach o IPEF, co jak pisałem jest jedną ze słabości inicjatywy. W dużej mierze wynikało to z obawa, że uczestnictwo Tajwanu odstraszy inne państwa, które nie są – jeszcze – gotowe do antagonizowania ChRL. Podobnie jak IPEF, inicjatywa z Tajwanem nie będzie wymagała zgody Kongresu, ponieważ nie będzie zawierała wymogów dotyczących dostępu do rynku ani obniżonych taryf celnych. To też powoduje, że nieobecność Tajwanu w IPEF nie powinna być tak dotkliwa, jeżeli Tajpej zawrze równoległe porozumienie z Waszyngtonem. IPEF jest przede wszystkim instrumentem politycznym i normatywnym, ale z drugiej strony formalny udział Tajwanu w IPEF byłby przełamaniem izolacji dyplomatycznej oraz silnym sygnałem dla Pekinu i innych państw świata. Na poziomie praktycznym rozmowy z Tajwanem uzupełnią kilka istniejących formatów relacji z wyspą.


1 W zeszłym tygodniu do inicjatywy dołączyło Fidżi.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Zjednoczone i Tajwan zgodziły się w czerwcu br. rozpocząć rozmowy handlowe w ramach Inicjatywy Amerykańsko-Tajwańskiej ws. Handlu […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.