Stany Zjednoczone i Tajwan zgodziły się w czerwcu br. rozpocząć rozmowy handlowe w ramach Inicjatywy Amerykańsko-Tajwańskiej ws. Handlu XXI wieku ( U.S.-Taiwan Initiative on 21st-Century Trade) mającej na celu osiągnięcie porozumień o „ekonomicznie znaczących rezultatach”. Plany nowej inicjatywy ogłoszono, zaledwie kilka dni po tym, jak administracja Bidena wykluczyła wyspę z planu gospodarczego skoncentrowanego na Azji, mającego na celu przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin. Teraz biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych potwierdziło, że obie strony „osiągnęły konsensus w sprawie mandatu negocjacyjnego” i oczekuje się, że pierwsza runda rozmów odbędzie się wczesną jesienią br. Mandat negocjacyjny wydany wraz z ogłoszeniem mówi, że Stany Zjednoczone i Tajwan ustaliły solidną agendę rozmów w takich kwestiach jak ułatwienia w handlu, dobre praktyki regulacyjne i usuwanie dyskryminacyjnych barier w handlu. Stwierdzono, że rozpoczęcie formalnych rozmów będzie miało na celu osiągnięcie porozumień o „wysokim standardzie zobowiązań i ekonomicznie znaczących rezultatach”.

„Planujemy zrealizować ambitny harmonogram osiągania zobowiązań o wysokim standardzie i znaczących wyników obejmujących jedenaście obszarów handlowych w mandacie negocjacyjnym, które pomogą zbudować bardziej sprawiedliwą, zamożniejszą i odporną gospodarkę XXI wieku” – przekazała w oświadczeniu zastępca przedstawiciela handlowego Stanów Zjednoczonych Sarah Bianchi. Z kolei główny negocjator handlowy Tajwanu John Deng powiedział dziennikarzom w Tajpej w czwartek, że ma nadzieję, że rozmowy mogą rozpocząć się w przyszłym miesiącu, i że może to pewnego dnia doprowadzić do porozumienia o wolnym handlu, o który Tajwan zabiega od dawna. Deng powiedział także, że jednym z tematów będzie przymus ekonomiczny Chin, odniesienie do działań, które Pekin podejmuje w celu zablokowania handlu z krajami, z którymi jest w sporze, jak np. gdy Litwa pozwoliła Tajwanowi otworzyć de facto ambasadę w swojej stolicy.

Pekin oczywiście „stanowczo” sprzeciwia się nowej inicjatywie handlowej Tajwanu i Stanów Zjednoczonych. To może odpali znowu jakieś fajerwerki?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.