Dwóch amerykańskich senatorów, demokrata i przewodniczący Komisji Stosunków Zagranicznych Bob Menendez oraz republikanin Lindsey Graham, przedstawili w wczoraj projekt ustawy, która ma znacząco zwiększyć wsparcie dla Tajwanu, w tym pomoc finansową w zakresie bezpieczeństwa oraz zmiany w Ustawie o relacjach z Taiwanem (Taiwan Relations Act powszechnie nazywaną Taiwan Act) z 1979 roku. Sponsorzy projektu twierdzą, że będzie to najbardziej kompleksowa zmiana polityki USA wobec Tajwanu od czasu Taiwan Act, który stanowi podstawę amerykańskiego zaangażowania na rzecz Tajpej od czasu, gdy Waszyngton nawiązał w tym samym roku stosunki z Pekinem i tym samym wycofał formalne uznanie dla Republiki Chińskiej.

Projekt Ustawy o polityce wobec Tajwanu (Taiwan Policy Act) grozi surowymi sankcjami wobec ChRL za jakąkolwiek agresję wobec Tajwanu i przewiduje przeznaczenie 4,5 miliarda dolarów na militarne wsparcie Republiki Chińskiej w ciągu najbliższych czterech lat, a także uznanie Tajwanu za „głównego sojusznika spoza NATO.” Jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, to „nada priorytet i przyspieszy” sprzedaż broni na Tajwan do czasu, aż Kongres uzna, że zagrożenie dla wyspy znacznie zmalało, a także zobliguje Sekretarza Obrony do ustanowienia programu szkoleniowego w celu zwiększenia interoperacyjności sił zbrojnych Tajwanu i USA. Prezydent USA byłby zobowiązany do nałożenia sankcji na chińskich urzędników, w tym Przewodniczącego ChRL, w odpowiedzi na „znaczącą eskalację wrogich działań na Tajwanie lub przeciwko Tajwanowi”, takich jak podważanie lub obalanie rządu Tajwanu lub okupacja wyspy. Ustawa zmieniłaby część ustawy o stosunkach z Tajwanem, m.in. poprzez dodanie zapisu, że amerykańskie dostawy broni do Tajwanu mają „sprzyjać powstrzymywaniu aktów agresji” ze strony ChRL. Zmuszałby również Departament Stanu do podjęcia negocjacji w sprawie zmiany nazwy ambasady Tajwanu w Waszyngtonie na Biuro Przedstawicielskie Tajwanu (Taiwan Representative Office) oraz podnosiłby rangę najwyższego urzędnika Waszyngtonu na Tajwanie, wprowadzając wymóg potwierdzania przez Senat tej funkcji, jak to ma miejsce z ambasadorami.

„Niebezpieczeństwo będzie tylko rosło, jeśli okażemy słabość w obliczu chińskich gróźb i agresji w stosunku do Tajwanu” – powiedział Graham. Doradcy senaccy powiedzieli, że mają nadzieję, iż komisja przegłosuje projekt ustawy i skieruje go pod obrady Senatu już w przyszłym tygodniu. Jednak ustawa musiałaby również przejść przez Izbę Reprezentantów, a inny obszerny projekt, mający na celu zwiększenie konkurencyjności USA wobec Chin, od miesięcy zalega w Kongresie. Ponadto Reuters twierdzi, że jeden z urzędników zaznajomiony z projektem ustawy powiedział, że niektóre z jego elementów wzbudziły niepokój administracji Joe Bidena, ze względu na obawy, że mogą one zantagonizować ChRL. Dlatego sądzę, że do jesiennych wyborów projekt poleży w zamrażalce, ale po wyborach nowy Kongres, zdominowany prawdopodobnie przez Republikanów, może przyjąć ustawę, która pewnie będzie przedstawiona na nowo.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.