W zeszłym tygodniu pisałem o odstawieniu na boczny tor Le Yucheng i że w związku z tym w wyścigu zarówno do funkcji ministra spraw zagranicznych, jak i jego de facto nadzorcy, czyli sekretarza biura Biura Komisji ds Zagranicznych KC zostało trzech Liu: Liu Jieyi, Liu Haixing i  Liu Jianchao. Teraz niektórzy twierdzą, że do wyścigu dołączyła Chen Xu.

Chen Xu, była sekretarz partii na Uniwersytecie Tsinghua, zastąpi Pan Yue na czele Biura do Spraw Diaspory Rady Państwowej, awansując do rangi pełnoprawnego ministra (co jest równoznaczne do przyjęciem w szeregi najwyższej elity partyjnej). Szybki awans, ale moim zdaniem nie oznacza, że Chen Xu zaraz będzie rządzić chińską dyplomacją. Gdyby stała się nową twarzą chińskiej dyplomacji, to propagandowo byłoby to dobre posunięć, a decyzje i tak będą przecież zapadać gdzie indziej. Może to być jednak także trampolina na inne stanowisko niezwiązane ze sprawami zagranicznymi.

Robi się coraz ciekawiej przez XX Zjazdem KPCh i nie zdziwiłbym się, gdyby układanka personalna zmieniła się jeszcze wielokrotnie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.