W niedzielę późnym wieczorem ministerstwo obrony w Pekinie podało w krótkim oświadczeniu, że test „technologii przechwytywania pocisków rakietowych średniego zasięgu z platformy lądowej” został przeprowadzony tej nocy. „Test osiągnął zakładane cele [i] miał charakter obronny i nie był wymierzony w żaden kraj”. Nie podało żadnych innych szczegółów.
Pekin testował już wcześniej rakiety przechwytujące. Ostatnie publicznie potwierdzone próby miały miejsce w lutym 2021 roku, a wcześniej w 2018 roku. Media państwowe podają, że Chiny przeprowadzają testy systemów antyrakietowych co najmniej od 2010 roku. Generalnie jednak ChRL przekazuje niewiele szczegółów na temat własnych programów rakietowych, poza sporadycznymi i ogólnikowymi oświadczeniami ministerstwa obrony w państwowych mediach.
Co ciekawe, Pekin wraz z Moskwą wielokrotnie wyrażał sprzeciw wobec rozmieszczenia przez USA systemu antyrakietowego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) w Korei Południowej. Chiny argumentowały, że radary dalekiego zasięgu tego sprzętu mogą monitorować ich terytorium. ChRL i Rosja przeprowadziły również wspólne ćwiczenia antyrakietowe. To oczywiście nie przeszkadza ALW w rozwijaniu własnych systemów antyrakietowych, ponieważ jak twierdzi Pekin, jemu taka technologia jest potrzebna dla obrony i bezpieczeństwa narodowego.