Autor: Andrew Small
Tytuł: No Limits: The Inside Story of China’s War with the West (Bez ograniczeń. Wojna Chin z Zachodem od środka)
Wydawnictwo: Melville House (2022)

Dzisiaj pozornie kolejna książka z krzykliwym tytułem dla przyciągnięcia publiki. „Pozornie” ponieważ tytułowe „bez ograniczeń” to odniesienie do wspólnej deklaracji ChRL i FR z 4 lutego br., gdzie pada stwierdzenie o „partnerstwie bez ograniczeń.” W tym wypadku mowa jednak nie tylko o partnerstwie chińsko-rosyjskim, chociaż i jemu jest poświęcony ostatni rozdział. Książka Small to próba zrekonstruowania logiki stojącej z chińską motywacją w rosnącej rywalizacji z Zachodem i braku ograniczeń w tej wojnie ze strony KPCh.

Autor zaczyna odważnie, analizując tezę, że Pekin świadomie doprowadził do rozpowszechnienia się SARS-CoV-2 na świecie, ponieważ nie chciał sytuacji, w której to ChRL ponosi samotnie konsekwencje epidemii, a reszta świata pozostawiłaby ją w tyle. Wszystko pod hasłem, że „Chiny nie będą cierpieć same!” Przy tym Small – moim zdaniem – nie rozstrzyga sprawy jednoznacznie, ale raczej pokazuje dyskusje na Zachodzie na ten temat. To tylko wprowadzenie, ale znajdziemy w pracy inne wątki: 5G, niemieckie uzależnienie od ChRL, konsekwencje kryzysu 2008 roku, czy problemy z budowaniem / kupowaniem sobie przyjaciół, jakie miewa Pekin. To też historia, przebudzenia, nie wszystkich, ale jednak przebudzenia na Zachodzie i utraty złudzeń wobec CHRL. Wszystko napisane w przyjazny sposób, w pierwszej osobie świadka i osoby mającej dostęp do wielu decydentów po obu stronach Atlantyku – Small to uznany analityk i twórca Programu Azjatyckiego GMF. Ja bym jednak powiedział, że gdy zachodni politycy (część) i eksperci (wielu) jest gotowych przyznać, że ChRL nie są tym, co sobie przez lata wyobrażali, to jednak nie jesteśmy jeszcze w miejscu, kiedy byliby gotowi zobaczyć KPCh i ChRL tym czym są.

Mogę polecić.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.