Autor: David Shambaugh
Tytuł: China’s Leaders: From Mao to Now (Chińscy przywódcy: od Mao do dzisiaj)
Wydawnictwo: Polity Press (2021)

David Shambaugh to uznany sinolog i twórca kilku całkiem niezłych książek o Chinach czy polityce ChRL. W swojej książce z zeszłego roku próbuje przedstawić sylwetkę kolejnych przywódców ChRL. Jak sam pisze, „bada osobowość, socjalizację, psychologię i doświadczenia zawodowe każdego” każdego z nich. Tworzy dla potrzeb książki typy przypisane kolejnym rządzącym: Mao był populistycznym tyranem, Deng pragmatycznym leninistą, Jiang biurokratycznym politykiem, Hu technokratycznym aparatczykiem, a Xi nowoczesnym cesarzem. Moim zdaniem to naciągany zabieg. Może i ułatwia narrację oraz stworzenie wrażenia, że te pięć tak naprawdę osobnych historii, wyczerpuje w jakiś sposób możliwe spektrum osobowości u władzy. Osobiście jednak tego nie kupuję. Obawiam się, że potrzeba wciśnięcia pięciu tych ludzi w przygotowane z góry role mogła wpłynąć na rozłożenie akcentów i interpretację niektórych faktów.

Inna sprawa. Zastanawiam się, czy jest sens ujmować w takim projekcie Xi Jinping, który wciąż rządzi, więc nie można powiedzieć, ze ta karta jest zamknięta i nie bardzo jest jak go porównywać z pozostałymi.

Niemniej, to ciekawa pozycja. Zwłaszcza dla każdego, kto szuka szybkiej ścieżki przez życiorysy kolejnych przywódców ChRL. Wszystko w jednym miejscu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.