Autor: Manoj Joshi
Tytuł: Understanding the India-China Border: The Enduring Threat of War in High Himalaya (Zrozumieć granicę indyjsko-chińską: trwałą groźba wojny w wysokich Himalajach)
Wydawnictwo: Hurst & Co. (2022)

Praktycznie większość, liczącej ok. czterech tysiące kilometrów, granicy chińsko-indyjskiej jest przedmiotem wzajemnych roszczeń terytorialnych obydwu stron. W 1962 roku oba kraje stoczyły krótką, ale brutalną wojnę, która zakończyła się niekorzystnie dla Indii. W 1967 roku była „dogrywka,” w której Indie wypadły już lepiej. Co więcej, formalnie nie można nawet mówić o granicy między dwoma państwami w sensie prawnomiędzynarodowym. W praktyce to Linia Faktycznej Kontroli (Line of Actual Control, LAC), która nie jest zaznaczona na żadnej mapie uzgodnionej przez obie strony. Całe szczęście przebiega przez w dużej mierze słabo zaludnione albo w ogóle niezaludnione regiony, w tym Himalaje.

W latach 90., kiedy Pekin i New Delhi starały się rozwiązać spór graniczny, stworzyły skomplikowany system porozumień, który zamiast uregulować problem, stworzyły sytuację postępującej destabilizacji. Książka Maoj Joshi jest poświęcona właśnie ten skomplikowanej rzeczywistości tu i teraz, choć oczywiście ma historyczne wprowadzenie.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Pan kupuje papierowe?czy ebooki z sieci?

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Ebooki. Nie mam gdzie trzymać papieru.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.