Tajwan zwiększy wymianę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi, aby ograniczyć „autorytarny ekspansjonizm”, powiedziała prezydent Tsai Ing-wen we wtorek po spotkaniu z odwiedzającymi Tajwan przedstawicielami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

„Tajwan i Stany Zjednoczone kontynuują wymianę wojskową”, powiedziała Tsai po spotkaniu z delegacją USA w jej biurze w Tajpej. „Idąc dalej, Tajwan będzie jeszcze aktywniej współpracował ze Stanami Zjednoczonymi i innymi demokratycznymi partnerami, aby stawić czoła takim globalnym wyzwaniom, jak autorytarny ekspansjonizm i zmiany klimatyczne” – dodała. Tsai jednak nie podała dalszych szczegółów na temat tego, z czym może wiązać się przyszła wymiana.

W skład delegacji, która przybyła w niedzielę, wchodzą kongresmeni: Ro Khanna z Kalifornii, Tony Gonzales z Teksasu, Jake Auchincloss z Massachusetts i Jonathan Jackson z Illinois. Khanna powiedział: „Nasze wysiłki, aby tu przyjechać, nie są w żaden sposób prowokacyjne wobec Chin, ale zgodne z polityką zagraniczną prezydenta, który uznaje znaczenie relacji takich jak Tajwanem, a jednocześnie dąży ostatecznie do pokoju w regionie.” Pięciodniowa wizyta amerykańskich kongresmenów ma miejsce po niepotwierdzonej oficjalnie wizycie na Tajwanie Michaela Chase, najwyższego rangą urzędnika Pentagonu ds. Chin od 1979 roku, kiedy Waszyngton zmienił swoje dyplomatyczne uznanie dla Chin z Tajpej na Pekin.

„Financial Times” twierdzi, że Biały Dom przeprowadzi w przyszłym tygodniu tajne rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Tajwanu Josephem Wu i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Wellingtonem Koo w ramach specjalnego dialogu dyplomatycznego, który ma pozostać nieoficjalny, aby uniknąć wywołania gniewnej reakcji Chin. Pięć osób zaznajomionych z tajnymi rozmowami – znanymi jako „specjalny kanał” – powiedziało gazecie, że Wu i Koo będą przewodzić delegacji. Po przybyciu w weekend, tajwański zespół spotka się w przyszłym tygodniu z Jonem Finerem, zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Jedno ze źródeł powiedziało, że Wendy Sherman, zastępca sekretarza stanu, również weźmie udział w spotkaniach.

Kolejne administracje USA nie ujawniały istnienia wieloletniego kanału dyplomatycznego, który jest wykorzystywany do rozwiązywania kwestii bezpieczeństwa i nabrał znaczenia, gdy Chiny stały się coraz bardziej asertywne wokół Tajwanu. Financial Times ujawnił istnienie kanału dwa lata temu, kiedy Wu przewodził zespołowi, który spotkał się z amerykańskimi urzędnikami w Annapolis w stanie Maryland. Biały Dom i Biuro Przedstawicielstwa Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej, faktyczna ambasada Tajwanu w Waszyngtonie, odmówiły komentarza.

Pekin będzie niezadowolony, ale chyba minęły te czasy, kiedy ktoś się tym przejmował w Waszyngtonie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.