Wymiana handlowa Chin z Rosją rosła dwucyfrowym tempie w styczniu-lutym br. w porównaniu z tym samym okresem ub. r. Eksport z Chin do Rosji skoczył o 19,8% w pierwszych dwóch miesiącach, do łącznej kwoty 15 mld USD, podczas gdy odnotowano kurczący się popyt na innych rynkach. Import z Rosji wzrósł o 31,3% do 18,65 mld USD. W wyniku tego deficyt handlowy ChRL z FR wyniósł około 3,6 mld USD. W konsekwencji handel Chin z Rosją osiągnął rekordowy poziom w 2022 roku, co oczywiste jest efektem sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Import morski rosyjskiej ropy do Chin osiągnie w tym miesiącu rekord, ponieważ chińskie tzw. niezleżne rafinerie skorzystały z tanich cen, gdy krajowy popyt na paliwo odbił się od dna po zniesieniu ograniczeń COVID-19.Minister spraw zagranicznych Qin Gang powiedział we wtorek na konferencji prasowej na marginesie dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że Chiny muszą „rozwijać swoje stosunki z Rosją, ponieważ świat staje się bardziej niespokojny.” Zapytany, czy jest możliwe, że Chiny i Rosja porzucą Dolara Amerykańskiego i Euro w handlu dwustronnym, Qin powiedział, że państwa powinny używać jakiejkolwiek waluty, która jest skuteczna, bezpieczna i wiarygodna. „Waluty nie powinny być atutem dla jednostronnych sankcji, a tym bardziej przebraniem dla zastraszania lub przymusu.” Moim zdaniem to mrzonka. Kiedy jakaś część wymiany między FR a ChRL będzie faktycznie dokonywana w RMB, to Rosja nie może pozwolić sobie na całkowite przejście na chińską walutę we wzajemnych rozliczeniach, ponieważ to by oznaczało, że będzie musiała ją wydawać w Chinach, a to tylko zwiększy jej uzależnienie od importu z Chin.

Źródło: Narodowe Biuro Statystyczne w Pekinie.

Źródło: Narodowe Biuro Statystyczne w Pekinie.

Rosja nie jest w stanie też zastąpić ChRL utraty innych rynków,1ponieważ stanowi ma zbyt małą bazę konsumentów i słabo rozwiniętą gospodarkę. Równocześnie, mimo że Moskwa przestała publikować dane dotyczące m.in. handlu zagranicznego, to informacje zebrane2 przez IIF (Institute of International Finance) pokazują, że praktycznie już prawie 80% rosyjskiego eksportu trafia do ChRL lub Hong Kongu.3 Margines dalszego wzrostu jest już praktycznie niewielki. Również sama ChRL – nawet razem z Indiami – nie jest wstanie zastąpić utraconych przez FR klientów na węglowodory w Europie.


1 Całoroczne dane z 2022 roku powyżej tego jeszcze nie pokazują.
2 Raport dostępny tylko dla subskrybentów.
3 W praktyce jakaś część produktów eksportowanych do Hong Kongu z Rosji ostatecznie trafia do państw trzecich, ale jednak znaczna część ląduje w ChRL – Hong Kong po prostu pozwala uniknąć podatków od zysków.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Jeśli to jest, aż 80% eksportu to dlaczego w dostępnym publicznie podsumowaniu raportu jest napisane ”Replacing Russia’s former top trade partners, such as the EU. China accounts for over 36% of Russia’s imports and 20% of exports.”

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Ponieważ w omówieniu mowa jest o całym roku 2022 (styczeń-grudzień), a w samym raporcie jest tabela opisująca zmianę handlu po 24 lutego, obejmująca okres od marca 2022, i w niej jest widoczny wzrost dla ChRL z 20% do prawie 45%, a dla HK z 18% do 35%.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.