KPCh przeredagowała swoje wskazówki polityczne (przewodnik) dla członków aparatu państwowego, usuwając odniesienia do innych ideologii poza myślą Xi Jinping na Nową Erę, którą mają się kierować we wszystkich „najważniejszych decyzjach”. Co ciekawe, ze wskazówek znikają odniesienia do marksizmu czy leninizmu. Również myśli Mao Zedonga, myśli Deng Xiaopinga i doktryny byłych przywódców Jiang Zemina i Hu Jintao zostały usunięte z nowego wydania dokumentu zatytułowanego „Procedury pracy Rady Państwowej.” Pracownicy administracji centralnej pod kierownictwem nowego premiera Li Qiang są odsyłani wyłącznie do myśli politycznej Xi Jinpinga, a zbiór zasad został zredukowany z 64 artykułów do zaledwie 43.

Poprawki do statutu KPCh zatwierdzone podczas XX Zjazdu KPCh w październiku ubiegłego roku opisały myśl Xi Jinpinga jako „esencję chińskiej kultury i ducha czasu”, zatwierdziły jego ideologię i zadały  ponad 90 milionom członków partii zadanie „zabezpieczenia” jego pozycji jako „głównego” przywódcy („rdzenia”).

Urzędnicy są teraz również zobowiązani do „zgłaszania wszelkich ważnych decyzji, ważnych wydarzeń i ważnych sytuacji” do Komitetu Centralnego (KC) KPCh „w odpowiednim czasie.” Jest to zgodne z zasadą, że „partia zjada państwo” i KC przejmuje coraz więcej funkcji rządu centralnego. KC już nie tylko nadzoruje, ale też implantuje i kontroluje wprowadzanie decyzji w życie. Organy państwa tracą niewielką autonomie działania, którą zyskały w wyniku reform lat 80. Kończenie procesu de-istentucjonalizacji państwa1 jest o tyle łatwiejsze teraz, iż nowy premier jest lojalistą Xi Jinping i będzie wykonywał jego polecenia bez mrugnięcia oka. Teoretycznie odzyskiwanie przez KC wszystkich funkcji zarządczych spłaszcza struktury, skraca łańcuch decyzyjny i ma usprawnić rządy. Z innej strony znika zdolność Rady Państwowej czy administracji centralnej do hamowania najbardziej nieodpowiedzialnych pomysłów wychodzących z KC. Do tej pory pozwalało to łagodzić skutki niektórych decyzji, przede wszystkim makroekonomicznych. Xi Jinping udało się zdemontować kolejny bezpiecznik systemowy. Zobaczymy z jakim skutkiem.


1 Inna sprawa to instytucjonalizacja wewnątrz KPCh. Ta się utrzymuje, ponieważ ułatwia sekretarzowi generalnemu rządzenie partią, a przez nią państwem. Dlatego też Xi Jinping musi kolekcjonować stanowiska i jest „przewodniczącym wszystkiego.”

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.