Autor: Mike Chinoy
Tytuł: Assignment China. An Oral History of American Journalists in the People’s Republic (Przydział Chiny. Ustna historia amerykańskich dziennikarzy w Republice Ludowej)
Wydawnictwo: Columbia University Press (2023)

Mike Chinoy służył jako szef biura CNN w Pekinie w latach 1987-1995. W tym czasie relacjonował wydarzenia na placu Tiananmen w 1989 roku. Potem przez pięć lat był również szefem biura stacji w Hongkongu. Jednak swoją przygodę z Chinami rozpoczął już 1973 roku. Po tylu latach, poznał cały tabun amerykańskich (i nie tylko) dziennikarzy, którzy lepiej lub gorzej, dłużej lub krócej zajmowali się ChRL, a wcześniej chińskimi komunistami. Przez kilka dekad dziennikarze (nie tylko amerykańscy) odwalili kawał ciężkiej roboty próbując opisać ChRL i zachodzące w niej gwałtowne zmiany. Jest to samo w sobie interesującą historią.

W dzisiejszych czasach, kiedy relacje Pekinu z Waszyngtonem (i nie tylko) pogarszają się praktycznie z dnia na dzień Chinoy napisał fascynującą książkę o tym, jak zmieniał się sposób działania i postrzegania Chin przez amerykańskich dziennikarzy. To też kronika tego, jak zmieniała się Republika Ludowa i jej stosunek do świata zewnętrznego, czego probierzem są dziennikarze. Nie zepsuję nikomu lektury, pisząc, że jest gorzej niż było.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.