Silne burze piaskowe, na które sezon właśnie trwa, nękają Chiny od ponad miesiąca. Ich skutki są coraz silniej odnotowywane w państwach położonych na wschód od Chin. Od Korei Południowej do Japonii cząsteczki pyłu nawiewanego z Chin wpływają na jakość powietrza. To efekt dominacji wiatrów zachodnich na Ziemi. W konsekwencji pyły, ale też zanieczyszczenia z nad Chin są wykrywane nie tylko w Meksyku, ale ostatecznie jakaś ich część ląduje również na Saharze.

Ilość drobne cząsteczek pyłu z pustyni Gobi wzrasta w Korei Południowej i może osiągnąć „bardzo niezdrowy” poziom w Seulu już we wtorek po południu, według serwisu AirKorea, który jest zarządzany przez narodowe ministerstwo środowiska. Z kolei według prognoz Japońskiej Agencji Meteorologicznej burze piaskowe dotrą do Japonii w środę, wpływając na widoczność w centralnym regionie, który obejmuje Tokio.

Przy nieszczelnych oknach w akademiku przed burzą musieliśmy chować cały sprzęt elektroniczny w plastikowych workach, a rano podłoga przypominała plażę. Ciekawe doświadczenie, ale jego powtarzanie kilka razy na wiosnę, po jakimś czasie traci nimb przygody.Jest to ostatnia z serii poważnych burz pyłowych, które nawiedziły północne Chiny od początku marca. Suche warunki pogodowe spotęgowały negatywny wpływ, powodując rozległe pożary traw w Mongolii i lasów w prowincji Sichuan.1 Burze piaskowe uderzyły w 18 prowincjach (podaję za zagranicznymi mediami) w Chinach w poniedziałek wieczorem. Agencje donoszą, że w Pekinie osoby dojeżdżające do pracy na rowerach zostały zaskoczone przez nagłe podmuchy wiatru. No cóż, z mojego doświadczenia wiem, że ostrzeżenie przed burzami piaskowymi pojawiają się dzień wcześniej, więc wątpliwe, aby ktoś był nią zaskoczony. Niemniej, burze stały się najczęściej wyszukiwanym tematem na Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera, a wszechobecny żółtawy pył pokrywa wszystko, nie tylko na zewnątrz.

Obecna burza piaskowe w Pekin powinna się już skończyć, kiedy ten wpis będzie opublikowany, kontynuując swój ruch na południe.


1 Sichuan jest na południu, ale dymy są niesione w kierunku północno-wschodnim.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.