Wietnam oskarżył wczoraj Chińską Republikę Ludową o naruszenie suwerenności i zażądał od Pekinu usunięcia statku Xiang Yang Hong 10, chińskich statków straży przybrzeżnej i statków rybackich z jego wyłącznej strefy ekonomicznej (Exclusive Economic Zone, EEZ).

„Wietnam wielokrotnie kontaktował się z Chinami i wdrożył środki zgodne z prawem międzynarodowym i wietnamskim, aby zapewnić zgodne z prawem uzasadnione prawa i interesy Wietnamu” – podano w oświadczeniu wietnamskiego MSZ.

Chiny twierdzą, że prawie całe Morze Południowochińskie jest ich terytorium, w oparciu o stare mapy, w tym wody leżące w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu i czterech innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.W zeszłym tygodniu Wietnam skrytykował niedawne działania chińskiego statku badawczego w tym samym obszarze EEZ. Chiny stwierdziły, że badania naukowe są normalną działalnością na obszarach podlegających chińskiej jurysdykcji.

Od jakiegoś czasu sytuacja na Morzu południowochińskim się zaostrza. Chiny rozmieściły w tym tygodniu trzy radiolatarnie nawigacyjne wokół spornych wysp Spratly, w ślad za podobnymi urządzeniami umieszczonymi przez Filipiny na początku tego miesiąca. Teraz Pekin prowokuje Hanoi wysyłając statek badawczy do wietnamskiej EEZ.

Wszyscy martwią się Tajwan, a konflikt na Indo-Pacyfiku może wybuchnąć najpierw na Morzu Południowochińskim.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.