TikTok złożył w poniedziałek pozew sądowy kwestionujący nowy zakaz korzystania z tej chińskiej aplikacji wprowadzony w stanie Montana. Firma argumentuje, że zakaz, który wszedłby w życie 1 stycznia, narusza prawa firmy i użytkowników gwarantowane przez pierwszą poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych. Prawnicy TikToka uznali również, że zakaz jest wykluczony przez prawo federalne, ponieważ ingeruje w kwestie będące wyłączną sprawą federalną i narusza klauzulę handlową konstytucji, która ogranicza uprawnienia stanów do uchwalania przepisów, które nadmiernie obciążają handel międzystanowy czy międzynarodowy. Firma twierdzi również, że państwo zakazuje TikTok tylko „w oparciu o spekulacyjne obawy dotyczące bezpieczeństwa danych TikTok i praktyk moderowania treści.”

W zeszłym tygodniu pięciu użytkowników TikTok w Montanie, którzy tworzą treści publikowane w aplikacji, złożyło odrębny pozew w sądzie federalnym, próbując zablokować zakaz stanowy.

Gubernator stanu Montana Greg Gianforte podpisał w środę ustawę zakazującą TikTok. Zgodnie z nim TikTok nie może działać w tym stanie, a sklepy z aplikacjami nie mogą oferować TikTok w Montanie. Montana jest pierwszym stanem, który stara się zablokować TikTok. Donald Trump próbował zakazać nowych pobrań aplikacji, jak i chińskiego WeChat, w 2020 roku, ale seria decyzji sądowych zablokowała wtedy wejście zakazów w życie

Sprawa jest ciekawa, bo pewnie będzie musiała być rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy. Sądy zablokowały próby Trumpa ponieważ uznały, że egzekutywa nie posiada do tego odpowiednich prerogatyw. Nie rozpatrywano meritum sprawy jako takiej. Zobaczymy, co się wydarzy teraz, kiedy działania podejmuje legislatywa na poziomie stanowym.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.