Dokładnie iron Man 3. Nie wszyscy wiedzą, że Hollywood współpracuje bardzo blisko z chińskim przemysłem filmowy. Robienie filmów, a przynajmniej ich części w Chinach jest tańsze. ChRL też ma dobrze rozwinięty przemysł filmowy i infrastrukturę. Przede wszystkim, amerykańscy filmowcy  poszukują jednak kapitałów do finansowania coraz to droższych superprodukcji. Niestety współpraca z chińskim przemysłem filmowym ma też swoje ciemniejsze strony.

Trochę światła na te ciemne zakamarki rzucił ostatnio Robert Cain  pracujący jako konsultant d/s chińskiego przemysłu filmowego. Hollywoodzkie kompanie filmowe stojące za produkcją nowej odsłony Iron Mana z numerkiem „3” zdecydowały zrezygnować z formalnej współpracy z chińskimi władzami filmowymi. Do tej pory podpisywanie takich umów dawało pewność dopuszczenia później filmu do wyświetlania w ChRL.

Pekin limituje liczbę i okres wyświetlania zagranicznych filmów w każdym roku kalendarzowym. Wszystko oczywiście w imię ochrony rodzimego rynku filmowego, a mniej oficjalnie, aby ograniczyć wpływ dekadenckich wzorów zachowań na niewinną chińską młodzież. Podpisanie oficjalnej koprodukcji automatycznie by otworzyło drzwi do rynku, równocześnie przyniosłoby ze sobą pewne niewygodne zobowiązania, włącznie z prawem chińskiego rządu do ingerencji w treść filmu.

Problem nie polega na tym, że chińskie władze chcą ocenzurować filmy z elementów o Tybecie, prawach człowieka, degradacji środowiska itp., itd. Z tym Hollywood jakoś nie ma problemu. Prawdziwy kłopot polega na tym, że chińscy propagandziści wymagają, aby cześć historii działa się w Chinach i mówiła o chińskich wartościach. Efekty czasami są komiczne. Każdy może pomyśleć o wielkiej hollywoodzkiej produkcji z ostatniego dziesięciolecia, gdzie chińskie wątki pasowały jak pięść do nosa. A jeżeli ktoś zna Chiny choć trochę, to wie, że są to wątki sztuczne i nie mające z prawdziwymi realiami nic wspólnego. Światowa publiczność szybko wyczuwa takie nienaturalne „wrzutki”. Okazuje się, że potencjalne dochody z dystrybucji filmu w ChRL nie równoważą strat w dystrybucji światowej.

Zdjęcie: The Telegraph

Niektórzy zastanawiają się czy chiński Iron Man będzie w ogóle działał.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] kultury chińskiej (Centra Konfucjusza) po przemycanie dobrego image w produkcjach hollywoodzkich (pisałem już o tym). Niewiele to pomaga. Większość akcji jest robiona bez wymaganej subtelności. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. qiao qingkui 04/25/2013 o 20:54

  Oj chyba coś tym zbuntowanych producentom Ironmana pozmieniały się zapatrywania – oficjalna światowa premiera w Zakazanym Mieście, specjalna wersja filmu z dodatkowym charakterem i chińskimi gwiazdami przewidziana wyłącznie na rynek chiński, Robert Downey Jr. mówiący po chińsku, że w Stanach prowadzi bardzo chiński tryb życia i podziwia Chińczyków – zbuntowane nastolatki chyba doszły do wniosku, że za wysokie kieszonkowe warto ściąć włosny, zmyć makijaż, wyciągnąć wszystkie „nadprogramowe” kolczyki,ubrać garnitur, kupić aktówkę i zacząć pracę w potężnej korporacji.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Tak, tak! Chociaż zastanawia zmiana taktyki. Zamiast puszczać to samo na świecie (z chińskim motywem). Teraz dorobili chiński motyw, którego nie będzie w światowej wersji. Teoretycznie ChRL odnosi sukces (zmusiła Hollywood do nagięcia się), ale pierwotny cel – budowa „soft power” za pomocą amerykańskich filmów – nie wypali, ponieważ reszta świata obejrzy film bez chińskiego motywu i nie zobaczy, jakie są ważne, silne, nowoczesne i godne naśladowania.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.