Renminribao (人民日报) Dziennik Ludowy (lub Ludu) – organ KPCh, będący bezpośrednio pod nadzorem KC – opublikował w poniedziałek wiodący 1290383069052artykuł, w którym ostro skrytykowano lokalne władze różnych szczebli za budowanie drogich i ostentacyjnych siedzib.

Dostrzegam w tym podwójną ironię. Po pierwsze, to Partia kontroluje w ChRL aparat wszelkiego szczebla, więc teraz gromy z Renminribao (=KC KPCh) sypią się na samą Partię. Po drugie, także redakcja Renminribao buduje obecnie 150 metrowy wieżowiec w Pekinie. W przeciwieństwie do większości gazet w ChRL, które muszą zarobić same na siebie, Dziennik Ludowy nie musi się martwić o finanse. Lud zawsze będzie utrzymywać „swój” dziennik.

Wiele siedzib to ogromne molochy, które mogłyby pomieścić administrację średniej wielkości europejskiego kraju. To prawda, że niektóre prowincje Chin są większe niż  Niemcy lub Francja, ale często takie same molochy budują władze miast, a nawet dzielnic.

Innym trendem jest budowanie w stylu Białego Domu z bogatą dekoracją (raczej paskudną, Chiny, jak cała Azja, cierpi na horror vacui). Dodatkowo są tworzone ośrodki wypoczynkowe z luksusowymi pokojami gościnnymi i salami konferencyjnymi.

Renminribao grzmi: „Luksusowe budynki są budowane w celu zaspokojenia pompatycznych i egoistycznych żądzy niektórych ludzi, ale są one solą w oku zwykłych ludzi.” Oczywiście artykuł jest częścią kampanii przeciwko ekscesom władzy prowadzoną przez Xi Jinping, która została zaanonsowana w grudniu zeszłego roku.

Izba Skarbowa w Xiaogan w prowincji Hunan wybudowała siedzibę za 80 milionów RMB (ponad 42 miliony Złotych), gdzie przeciętny pracownik przypada na 200 metrów kwadratowych biura. Jeszcze we wrześniu ujawniono, że burmistrz miasta Minggang w prowincji Henan pracuje w 200 metrowym gabinecie z prywatną windą. Rachunek, jaki Lud musiał zapłacić tym razem, wyniósł 30 milionów RMB (ok. 16 milionów Złotych). Narodowe regulacje przewidują wielkość gabinetów dla osób jego rangi na 9 metrów kwadratowych.

Swoją drogą, więcej o ChRL mówi fakt, że takie regulacje istnieją niż ekscesy samych partyjnych bonzów.

Szał budowania siedzib nie jest jedynie kwestią słabego gustu i tępej chciwości lokalnych aparatczyków. Jest to przede wszystkim kwestia stymulowania gospodarki za pomocą pompowania pieniędzy w gospodarkę poprzez inwestycje publiczne. Dlatego nie ma co liczyć, że coś się zmieni, a kampanię Xi należy uznać za czysty PR.

800px-Qingdao_06

Siedziba władz w Qingdao

Korzystałem z: SCMP

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.