class_betta_patrol_craft_by_scorpion451-d4n6oz3

W Foreign Policy dwójka autorów Isaac Stone Fish i Helen Gao opisuje świat chińskich tanich powieści o tematyce fantastyczno-militarnej*. Pekin nie zezwala na ich publikacje papierowe z obawy na reakcję międzynarodową, ale chiński Internet wypełnia tę lukę z nawiązką.

Schemat tych historii jest dosyć prosty.

Jest rok 2049. Rozwój ekonomiczny Chin zmienił światowy układ sił. Główne potęgi: Stany Zjednoczone, Japonia i Rosja zawiązały sojusz i najechały Chiny. Zażarte bitwy rozgrywają się na równinie północno-chińskiej, gdzie japońskie oddziały i amerykańskie lotnictwo atakuje chińską piechotę. Mimo zaskakującego ataku chińska armia przeprowadza bohaterski kontratak przy użyciu lewitujących czołgów i stosując strategię z wojny anty-japońskiej oraz wojny oporu Ameryce (na świcie znanych jako II wojna światowa i wojna koreańska).

To kanwa „Ostatniego Kontrataku” – serii powieści opublikowanych przez portal literatury militarnej „Krew i Żelazo”.

Najnowsza powieść, która ujrzała światło dzienne 2 maja ma jeszcze „ciekawszą” intrygę.

Hakerzy sponsorowani przez Waszyngton spenetrowali chińską sieć wojskową i przez przypadek sprowokowali atak nuklearny na Stany Zjednoczone.

Anonimowy autor twierdzi, że jest pułkownikiem ALW i oficerem w sztabie operacyjnym i zwiadu w 12 Dywizji Pancernej 21 Grupy Armii. W jednych z wywiadów miał powiedzieć, że „lubi pozwolić swojej wyobraźni polecieć”, a także dzieli się swoim światopoglądem: „świat oblega Chiny i atakuje ze wszystkich stron. Czy jest to możliwe? Tak!”

W chińskim Internecie można znaleźć tysiące tego typu powieści. Większość nie zdobywa dużej popularności, ale niektóre mają miliony czytelników.

Cały ten przemysł współgra z ideologią KPCh, która próbuje organizować społeczne poparcie żonglując nacjonalizmem oraz grając na tradycyjnym, chińskim poczuciu zagrożenia ze strony świata zewnętrznego, który ma być zazdrosny o zdobycze cywilizacji chińskiej.

Sztafaż SF dobrze także współgra z „chińskim snem” Xi Jinpinga. Chiny mają mieć nie tylko najwspanialszą historię, ale i dzisiaj mają przodować w technologii, kiedy reszta świata się przygląda i czyha by zatruć niewinne chińskie umysły złymi ideami, które zburzą odwieczny porządek.

Byłoby to nawet śmieszne, gdyby nie fakt, że ludzie ukształtowani w ten sposób zarządzają potęgą gospodarczą i mocarstwem atomowym.

* Próbowałem nieskutecznie dowiedzieć się, czy istnieje jakiś polski termin dla tego gatunku. Amerykanie nazywają tego typu tanią literaturę „pulp”, czyli pulpa.

Ilustracja: Scorpion451

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] kiedyś o chińskiej fantastyce w najpochlebniejszy sposób odnosząc się do specyficznego gatunku fantastyki militarnej, dzisiaj jednak mam okazję przedstawić przykład fantastyki naukowej z ChRL na światowym […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.