712070226051898

Od dawna notuje się stały wzrost niepokojów społecznych w ChRL. Według władz w Pekinie w całej ChRL średnio co roku dochodzi do 100 tysięcy większych lub mniejszych „incydentów”. I są to dane oficjalne! Od 2008 roku dochodzi także coraz częściej do strajków pracowniczych.

Według raportu Chińskiego Biuletynu Pracy w ciągu ostatniego roku doszło do podwojenia tzw. „nieuzasadnionych przerw w pracy”, w których biorą całe grupy zatrudnionych.

Tylko we wrześniu doszło 165 razy do zbiorowego przerwania pracy i nic nie wskazuje, aby w październiku miało być wyraźnie mniej. Oczywiście, jak przyznają sami autorzy, wzrasta także obecność strajkujących pracowników w mediach społecznościowych, co ułatwia niezależnym obserwatorom zbieranie informacji o ich akcjach.

Mimo wszystko widoczne są dwie podstawowe tendencje. Przede wszystkim rośnie liczba protestów w sektorze budowlanym. Równocześnie widać rozszerzanie się fali strajkowej w głąb ChRL. Tradycyjny ośrodek aktywności robotniczej, jakim jest Guangdong, nadal odgrywa ważną rolę, ale akcje protestujące pojawiają się w nowych sektorach gospodarki oraz w nowych miejscach na mapie ChRL.

Na przemysł nadal przypada największy udział, czyli 45,2%, wszystkich strajków. Największy jednak wzrost odnotowano w budownictwie z 2% do 14.8%. Jest to ewidentnie wynik pogarszającej się sytuacji na rynku nieruchomości i dużych problemów wielu deweloperów ze sprzedażą mieszkań, a za tym idzie z wypłacalnością pensji robotników migrujących.

Rozszerzenie geograficzne akcji strajkowych można z kolei tłumaczyć sukcesami robotników z zakładów należących do zagranicznych korporacji, których największa koncentracja występuje w regionach przybrzeżnych. Pracownicy innych fabryk zachęceni ich sukcesami podjęli podobne akcje. Potem następni. Można powiedzieć, że mamy już do czynienia z efektem śnieżnej kuli.

Strajkujący oprócz podniesienia płac domagają się przede wszystkim poprawy warunków pracy, ale postulatem stawianym na pierwszym miejscu jest uregulowanie wszystkich zaległości w płatnościach na rzecz ubezpieczenia społecznego. Widać, że kwestia bezpieczeństwa socjalnego staje się podstawowym przedmiotu sporu na linii pracownicy pracodawcy. Jest to jednak ta dziedzina, która w dużym stopniu pozostaje w gestii państwa i siłą rzeczy staje na agendzie politycznej.

Dlatego KPCh nie może ignorować tego problemu w nieskończoność, ale nie potrafi też na niego odpowiedzieć bez zmiany modelu gospodarczego, który jest na wyczerpaniu. To jednak partię przerasta. KPCh znalazła się w zaklętym kręgu, a ja niestety w kółko opisuję te same kłopoty KPCh i wracam wciąż do kilku  podstawowych motywów.

Rozwiązanie jednego problemu nie jest jednak możliwe bez ruszenia innego problemu, który generuje następny problem itd. Zmiana aby być skuteczna musiałaby być kompleksowa i równie fundamentalna, jak reformy Deng Xiaopinga na początku lat osiemdziesiątych. Dzisiejsze kierownictwo nie ma jednak wystarczającej woli politycznej – nie mówiąc już o innych cechach – aby móc zreformować dzisiejszą ChRL. W efekcie wybierają doraźne łatanie kolejnych przecieków, ale w pewnym momencie przekroczą one krytyczną liczbę i statek zacznie tonąć. Już nabiera wody.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] przez działaczy China Labour Bulletin (Chiński Biuletyn Pracy) pokazuje skalę zjawiska. Partia komunistyczna przez lata opanowała jednak sztukę izolowania poszczególnych protestów i wydaje się, że wciąż ma duży margines do działania. Lecz to, co naprawdę przeraża […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.