W październiku pisałem o tym, jak ChRL straciła de facto monopol na rudy metali ziem rzadkich. Teraz Pekin został zmuszony do zniesienia ograniczeń w eksporcie po przegraniu sprawy przed WTO. Stany Zjednoczone zaskarżyły ChRL, do czego dołączyły się Japonia, Unia Europejska oraz inne państwa w 2012 roku.
W ten sposób ChRL przegrała dwa razy. Raz, przez nieprzemyślaną decyzję o ograniczeniach. Za co zapłaciła utratą rynków i roli monopolisty. Drugi, kiedy została zmuszona do zniesienia ograniczeń, podczas gdy ceny spadły w wyniku podjętych przez Pekin działań.
Co ciekawe, Pekin nie ogłosił zmiany w żaden sposób. Po prostu, ministerstwo handlu wydało nowe zalecenia na rok 2015, z których zniknęły limity eksportowe wprowadzone w 2009 roku na metale ziem rzadkich. Co prawda, nadal pozostają licencje eksportowe, ale nie ma już mowy o ograniczeniach ilościowych.
Oczywiście, w rękach władz pozostają wciąż nieoficjalne sposoby ograniczenia eksportu. Tylko nie ma to dłużej sensu. Pekin raczej na dobre stracił szanse efektywnego kształtowania rynku i to w sytuacji, kiedy posiada około 30% znanych zasobów rud metali ziem rzadkich i jeszcze niedawno 90% produkcji.
Pekin odniósł fenomenalny sukces gospodarczy dzięki przystąpieniu do WTO w 2001 roku, a przed dołączeniem do organizacji wynegocjował długie okresy przejściowe. Od kiedy one wygasły co raz częściej jest pozywany i zazwyczaj przegrywa. Co było w dużym stopniu planem Waszyngtonu i innych graczy, którzy zgodzili się na przystąpienie ChRL do WTO właśnie z zamysłem „ucywilizowania” praktyk handlowych Pekinu.
Powoli Pekin przekonuje się, że należy się strzec Greków przynoszących dary.
[…] metali ziem rzadkich już w 2014 roku, ale doprowadził tylko do utraty rynków i w efekcie musiał znieść ograniczenia. Wbrew obiegowej opinii ChRL nie mają tutaj żadnego monopolu, a gro rud metali ziem […]
PolubieniePolubienie