aluminium_ingots_export_china_shandong_province_20140804_840_558_100

W październiku pisałem o tym, jak ChRL straciła de facto monopol na rudy metali ziem rzadkich. Teraz Pekin został zmuszony do zniesienia ograniczeń w eksporcie po przegraniu sprawy przed WTO. Stany Zjednoczone zaskarżyły ChRL, do czego dołączyły się Japonia, Unia Europejska oraz inne państwa w 2012 roku.

W ten sposób ChRL przegrała dwa razy. Raz, przez nieprzemyślaną decyzję o ograniczeniach. Za co zapłaciła utratą rynków i roli monopolisty. Drugi, kiedy została zmuszona do zniesienia ograniczeń, podczas gdy ceny spadły w wyniku podjętych przez Pekin działań.

Co ciekawe, Pekin nie ogłosił zmiany w żaden sposób. Po prostu, ministerstwo handlu wydało nowe zalecenia na rok 2015, z których zniknęły limity eksportowe wprowadzone w 2009 roku na metale ziem rzadkich. Co prawda, nadal pozostają licencje eksportowe, ale nie ma już mowy o ograniczeniach ilościowych.

Oczywiście, w rękach władz pozostają wciąż nieoficjalne sposoby ograniczenia eksportu. Tylko nie ma to dłużej sensu. Pekin raczej na dobre stracił szanse efektywnego kształtowania rynku i to w sytuacji, kiedy posiada około 30% znanych zasobów rud metali ziem rzadkich i jeszcze niedawno 90% produkcji.

Pekin odniósł fenomenalny sukces gospodarczy dzięki przystąpieniu do WTO w 2001 roku, a przed dołączeniem do organizacji wynegocjował długie okresy przejściowe. Od kiedy one wygasły co raz częściej jest pozywany i zazwyczaj przegrywa. Co było w dużym stopniu planem Waszyngtonu i innych graczy, którzy zgodzili się na przystąpienie ChRL do WTO właśnie z zamysłem „ucywilizowania” praktyk handlowych Pekinu.

Powoli Pekin przekonuje się, że należy się strzec Greków przynoszących dary.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] metali ziem rzadkich już w 2014 roku, ale doprowadził tylko do utraty rynków i w efekcie musiał znieść ograniczenia. Wbrew obiegowej opinii ChRL nie mają tutaj żadnego monopolu, a gro rud metali ziem […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.