201505020004t0001

Eric Chu (właściwie: Chu Li-luan 朱立倫) przywódce Partii Narodowej (GMD), rządzącej na Tajwanie, rozpoczął wizytę w ChRL, a jutro ma się spotkać z Xi Jinping. Ponieważ nie ma mowy o formalnych spotkaniach przedstawicieli obydwu państw chińskich, dlatego przyjęta formuła mówi o szczycie dwóch liderów partyjnych.

Media donoszą, że ma to być pierwsze spotkanie liderów obydwu partii od czasów wznowienia wojny domowej w Chinach w 1946 roku. Według mojej wiedzy w rzeczywistości jednak nigdy nie doszło do formalnego spotkania bieżących szefów obydwu partii. Nawet w okresie tzw. „Pierwszego Frontu Ludowego” (1923-27).

Chu w czasie ceremonii otwarcia w Szanghaju mówił, że do relacji w Cieśninie Tajwańskiej trzeba podchodzić z pozytywnym nastawieniem, a XXI wiek jest erą współpracy, a nie czasem sporu. Oczywiście wszystko zostało ciepło odebrane przez gospodarzy.

Od objęcia urzędu prezydenta przez Ma Ying-jeou z GMD w 2008 roku relacje gospodarcze między Tajwanem a kontynentem uległy zwielokrotnieniu. Nie tylko nie spowodowało to zdobycia trwałego poparcia przez GMD, a wręcz dla wielu Tajwańczyków stało się dowodem na wysprzedawanie przez narodowców niezależności wyspy. Zeszłoroczne wybory samorządowe przyniosły największą klęskę wyborczą GMD w całej historii demokracji na Tajwanie.

Pekin obawia się, że GMD straci w najbliższych wyborach większość parlamentarną i urząd prezydenta na rzecz niepodległościowej opozycji. Yu Zhengsheng (俞正声) przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (中国人民政治协商会议) powiedział, że „największym zagrożeniem dla relacji w Cieśninie Tajwańskiej są separatyści walczący o niepodległość Tajwanu.” W ten sposób właściwie zdradził cały sens tej politycznej szopki.

KPCh pragnie wesprzeć GMD przed wyborami. W przeszłości próbowano wpływać na wyborców na Tajwanie przeprowadzając manewry w cieśninie, ale za każdym razem przynosiło to rezultaty odwrotne od zamierzonych. Od czasu objęcia rządów przez Ma Ying-jeou Pekin stara się związać ze sobą wyspę ekonomicznie i buduje wewnętrzną, propekińską partię władzy. Głównie infiltrując rządzący GMD. Spotyka się to z oporem społeczeństwa na Tajwanie, co jest dużym zaskoczeniem zarówno dla Pekinu, jak i samej GMD.

Stąd pomysł na udawanie równorzędnych relacji między KPCh i GMD, co ma na potrzeby nadchodzących wyborów na wyspie stworzyć obraz GMD jako niezależnej organizacji. Jedynej zdolnej negocjować korzystne układy z Pekinem.

Wątpię jednak aby Pekin potrafił wytrwać w roli (autyzm dużego państwa). Chu jeszcze w piątek mówił, że pragnie rozmawiać o dołączeniu przez Tajwan do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB*). ChRL już w zeszłym miesiącu odrzuciła jednak akces Tajwanu jako współzałożyciela i zapowiedziała, że zgodzi się na uczestnictwo Tajwanu tylko jako zwykłego członka i tylko pod „odpowiednią” nazwą, czyli czymś w stylu „Chińskie Tajpej”. Co było kubłem zimnej wody dla administracji Ma.

Zresztą, wszystko jest chyba zbyt czytelnym przedstawieniem, aby mogło zwieść zbyt wielu ludzi na Tajwanie.

*AIIB to temat, do którego się przymierzam już od dłuższego czasu, ale szczerze mówiąc nie ma jeszcze w pełni wyrobionej opinii.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Nie jest to pierwsza próba wpłynięcia przez KPCh na wybory na Tajwanie. W przeszłości były to manewry, groźby i eskalacja napięcia w Cieśninie Tajwańskiej. Zazwyczaj jednak polityka „kija” przynosiła rezultat przeciwny od zamierzonego. Trzeba przyznać, że teraz przynajmniej widać, że Pekin stara się używać marchewki. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.