dai-su-nhat-ky-vong-chuyen-tham-cua-tbt-nguyen-phu-trong_121539381

W lipcu pisałem o wizycie Nguyen Phu Trong w Waszyngtonie. Teraz szef wietnamskich komunistów jedzie do Japonii. We wtorek zaczyna oficjalną, czterodniową wizytę.

Wszystko wskazuje, że „bratnia” wizyta Zhang Gaoli, jak się tego spodziewałem, nie załagodziła konfliktu, a Hanoi próbuje pogłębić relacje z głównym konkurentem Pekinu w regionie Azji Wschodniej. Już wizyta w Waszyngtonie pokazała, że Wietnam stracił nadzieje na polubowne rozwiązanie sporu z ChRL.

Japonia jest nie tylko „wrogiem naszego wroga”, ale też największym darczyńcą zagranicznej pomocy dla Wietnamu i drugim (po Korei Południowej) źródłem inwestycji zagranicznych. Nic dziwnego, że w czasie wizyty będą poruszane także wątki ekonomiczne. Celem jest podwojenie wzajemnej wymiany gospodarczej do 50 miliardów USD do 2020 roku. Wietnamczykom zwłaszcza zależy na japońskich inwestycjach infrastrukturalnych.

Oczywiście, głównym tematem rozmów będzie jednak bezpieczeństwo. Od niedawna obydwa państwa współpracują także w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa obydwu stron jest – w ich zgodnej opinii – ChRL. KPW nie ukrywa tego mówiąc wprost, że celem wizyty Trong jest zdobycie japońskiego wsparcia dla obrony praw Wietnamu na Morzu Południowochińskim oraz bliski sojusz z Japonią, także militarny.

W zeszłym miesiącu Japonia dostarczyła sześć obiecanych wcześniej jednostek dla wietnamskiej obrony wybrzeża poważnie wzmacniając jej możliwości. Hanoi jednak liczy na więcej.

Historyczna rola Japonii nie jest negatywnie postrzegana przez Wietnamczyków. Japońska okupacja w czasie II wojny światowej nie była łatwa, ale równocześnie oznaczała klęskę Francji, co otworzyło drogę do niepodległości. Późniejsze okrucieństwa dwóch wojen indochiński przyćmiły zresztą okres japońskiej dominacji. Równocześnie, wciąż jest żywa w wietnamskiej mitologi narodowej pamięć zarówno o walce przeciwko chińskiej dominacji w przeszłości, jak wydarzenia z historii najnowszej – wojna 1979 roku, czy potyczka na Południowej Rafie Johnsona z 1988 roku.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Wietnam jest kluczowym elementem tej strategii. Dlatego Japończycy także ogłosili, iż planują znacznie zwiększyć nisko oprocentowane pożyczki dla Wietnamu przyznawane w ramach programu pomocowego dla krajów rozwijających się, co powinno przyśpieszyć zakup wspomnianych łodzi patrolowych oraz zapewne innych produktów „specjalnych”. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.