009

Zgodnie z najnowszym raportem Amnesty International ChRL nie tylko nie wyeliminowała tortur jako metod śledczych lub po prostu zemsty na opierających się władzy KPCh, ale osiągnęła wręcz nowy poziom. W dzisiejszej ChRL można nie tylko torturować zatrzymanego aby wyciągnąć od niego dowolne zeznania, ale też coraz częściej zdarzają się przypadki torturowania także jego prawników i obrońców*.

Na tortury trafiają też wnioskodawcy różnych petycji do władz, członkowie zakazanych organizacji religijnych i… sami członkowie KPCh.

Wbrew pozorom zwykli kryminaliści są dosyć rzadko poddawani torturom. Trzy największe grupy najczęściej dotykane przez brutalne metody przesłuchań to obrońcy praw człowieka, członkowie Falun Gong oraz oskarżeni o korupcję aparatczycy KPCh.

Wynika to z faktu, że przeciwko tym trzem grupą trudno nie tylko zdobyć dowody przestępstwa, ale w przypadku dwóch pierwszych kategorii nie można nawet mówić o przestępstwie.

Obrońcy praw człowieka przecież „tylko” domagają się respektowania obowiązującego w ChRL prawa. Tak samo jak prawnicy reprezentujący oskarżonych obrońców praw człowieka chcą „tylko” egzekwować prawo oskarżonych do obrony, co też jest zagwarantowane przez prawo ChRL. Aresztowanie prawników jest zresztą sposobem na pozbawienie pomocy prawnej oskarżonych dysydentów, ale potem trzeba jakoś uzasadnić zatrzymanie. Stąd „logiczną” konsekwencją są tortury. Przypomina to trochę upadające domino. Najpierw zatrzymuje się decydenta, potem jego prawnika, dalej prawnika jego prawnika itd. Wszystkich potem trzeba „przećwiczyć” aby zdobyć przyznanie się do przestępstwa. O dowodach nie ma mowy, skoro tak naprawdę nie było przestępstwa.

Podobnie jest z członkami Falun Gong lub tymi, których za takich władze uznały, bo „gimnastykowali się inaczej”. Tutaj też trzeba wydobyć przyznanie się do „wzbudzania kłopotów”. Mam wrażenie, że oskarżenie o przynależność do Falun Gong jest tak ulotne, że najłatwiej pozwala wyrobić normę aresztowań.

Najmniej w sumie żal aparatczyków z KPCh, których męczą towarzysze, aby wydobyć przyznanie się do korupcji. Jak śpiewał Kaczmarski „Nie zamordowano by go? To sam by mordował. (…) Niechby się inaczej zgięła historii sprężyna, A rehabilitowalibyśmy dziś – Stalina.” Wciąż, tortury są nie do zaakceptowania w żadnym wypadku – czy to aparatczyk KPCh, czy dżihadysta.

Tortury są też stosowane jak cała ChRL długa i szeroka. Zarówno na rubieżach, w Tybecie czy Turkiestanie Wschodnim, jak i w dużych metropoliach i po wsiach. Tak samo torturują na Hainan, jak i w Pekinie pod okiem centralnych władz. Cały raport dowodzi, że głośne plany reformy wymiaru sprawiedliwości i wprowadzenia państwa prawa to mrzonka, ale już o tym pisałem.

* W systemie prawnym ChRL przed sądem oskarżony może być reprezentowany przez dowolną osobę, którą wyznaczy. To efekt ogromnego deficytu adwokatów i prawników w ogóle. Jest to też konsekwencją i równocześnie pozostałością maoistowskiej doktryny prawnej. Z jednej strony każdy mógł występować w roli oskarżyciela (obrońców długo nie przewidywano), a równocześnie nie nauczano długo prawa jako takiego. Dzisiaj wciąż aby zostać sędzią w ChRL nie trzeba ukończyć studiów prawniczych (wystarczy jakikolwiek wyższe wykształcenie – kiedyś nawet to nie było konieczne), a wystarczy zdać egzamin.

Dla „kasty” prawników musi to brzmieć przerażająco. Osobiście zawsze byłem jednak zdania, że prawnicy to nie lekarze i ograniczenie możliwości innym uprawiania prawa (po zdaniu oczywiście państwowego egzaminu) ma tylko podłoże ekonomiczne. Zwłaszcza, że znam niestety wielu prawników, którzy ani moralnie, ani merytorycznie nie spełniają żadnych norm. Problemy z (nie)ukaraniem prokuratora Roszkowskiego (ten od swastyki symbolu szczęścia) pokazują, że korporacje prawnicze jako takie nie są wbrew pozorom dobrym rozwiązaniem i służą głównie chronieniu swoich.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] oczywiście przyznał się do wszystkiego, czyli zgodnie z wyrokiem do „atakowania chińskiego społeczeństwa i propagowania systemy […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.