screenshot-from-2016-09-27-10-33-42

Wczoraj odbyła się pierwsza debata prezydencka w tym cyklu wyborczym w Stanach Zjednoczonych. Po obu stronach pojawiło się w niej kilka kwiatków, choć plamę (dosłownie) pierwszeństwa należy przyznać Donaldowi Trump.

Moją uwagę przyciągnął jeden wątek. W pewnym momencie Hillary Clinton powiedziała, że Trump uważa, iż kwestia zmiany klimatu została wymyślona przez Pekin. Trump temu zaprzeczył stanowczo, ale Internet nie zapomina i szybko wyciągnięto wpis Trumpa z 2012 roku.

Osoby negujące zmiany klimatu lub wpływ człowieka na klimat – nie mogąc się zmierzyć ani z badaniami naukowymi, ani z faktami za oknem – sięgają często po absurdalne argumenty. Przy tym im bardziej niedorzeczny argument tym lepiej – wbrew pozorom absurdy trudno się obala, ponieważ są on od samego początku zawieszone w innej rzeczywistości. Równocześnie ChRL to idealny kandydat na wszelkiego rodzaju teorie spiskowe i pożywkę dla populistów.

Owszem, w krajach peryferyjnych jak Polska wioskowe głupki wciąż bredzą coś o „Żydach, masonach i cyklistach”, ale wśród światowych zwolenników teorii spiskowych w czołówce jest już ChRL zaraz obok New World Order (NWO) i UFO.

Znając życie to miejscowe świry zaadoptują globalną modę z pewnym opóźnieniem. W prawicowych rynsztokach, nazywanych górnolotnie salonami, już się przy wódeczce odkrywa NWO, więc niedługo przyjdzie czas na ChRL (UFO ich chyba przerasta).

Pisałem już kilkakrotnie, że ChRL jest nowym „wilkiem”. W latach osiemdziesiątych taką rolę odgrywała Japonia, ale z powodu na panujący w Polsce wtedy system ta obsesja do nas nie trafiła. Wtedy też mówiono w Stanach Zjednoczonych o japońskim zagrożeniu, dumpingu cenowym, manipulacji walutą czy niszczeniu rodzimego przemysłu.

Nie chcę być źle zrozumiały. Rządzący ChRL to nie są ani altruiści, ani nawet światli tyrani, ale bardzo niebezpieczni ludzie, którzy mają na rękach krew i wiele brzydkich ruchów za sobą. Ich ambicję sięgają daleko w czasie oraz przestrzeni i kiedyś będą musiały być zablokowane – obawiam się, że przyjdzie nam wszystkim zapłacić wtedy wysoką cenę za ich powstrzymanie.

ChRL jest jednak często wykorzystywana na Zachodzie jako alibi i straszak. Alibi by nie wprowadzać reform socjalnych, ekonomicznych czy ekologicznych. Jest też – tuż za terroryzmem – straszakiem służącym by ograniczać demokrację, prawa i wolności człowieka. Wszystko w myśl: patrzcie jak Chiny sobie radzą bez przeszkód w postaci demokracji i praw człowieka. Jest to nuta na której gra Trump i wielu prawicowców w Polsce.

Oczywiście, wszystko jest ukryte pod hasłami o swobodach gospodarczych, ale każdy, kto choć trochę zna ChRL, wie, że nie ma tam mowy o wolności gospodarczej. Trump i nasze brunatne bobki są tak naprawdę zafascynowane chińskim modelem zamordyzmu, a gospodarka służy im tylko jako listek figowy by ukryć prawdziwe pragnienia o dyktaturze.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.