joshua_wong

Działacz demokratyczny i jeden z przywódców tzw. rewolucji parasolek z 2014 roku, Joshua Wong (ur. 1996) został zatrzymany na lotnisku w Bangkoku na prośbę władz ChRL. Rząd tajlandzki twierdzi, że nie wydał nakazu aresztowania, ale krajem de facto rządzi junta wojskowa, więc możliwe, że fasadowa administracja cywilna nie zna wszystkich faktów.

Z ostatnich doniesień wynika, że Wong został już z powrotem odesłany do Hong Kongu, ponieważ urząd emigracyjny odmówił mu wjazdu do Tajlandii. Nie podano żadnego uzasadnienia decyzji.

Wong miał przemawiać na Uniwersytecie Chulalongkorn z okazji rocznicy masakry studentów w 1976 roku, dlatego można się spodziewać, że tajlandzka junta tak łatwo przystała na prośbę Pekinu.

Wong obecnie przewodzi partii Demosisto, która opowiada się za prawem Hong Kongu do samostanowienia.

Do Tajlandii przyjechał na zaproszenie Netiwit Chotiphatphaisal, jednego z organizatorów obchodów rocznicy masakry na Uniwersytecie Thammasat i miał podzielić się ze studentami doświadczeniem z organizacji pokojowego ruchu protestu. Netiwit potwierdził, że otrzymał list od władz ChRL sprzeciwiający się zaproszeniu Wonga oraz że podobny list został wysłany z Pekinu tajlandzkiemu rządowi.

Dla samego Wonga nie jest to nowe doświadczenie. Wcześnie odmówiono mu wjazdu do Malezji, gdzie miał wziąć udział w forum poświęconym demokracji w ChRL. Wtedy też odesłano go od razu do Hong Kongu.

Wong jest zbyt znanym działaczem, by nawet tajlandzka junta zgodziła się na jego deportację do ChRL. Zwłaszcza, że po ujawnieniu przypadków porwania przez bezpiekę ChRL niewygodnych ludzi z terenu Tajlandii, junta musi bardziej dbać o PR.

Tajlandzka junta od przejęcia władzy w 2014 roku bardzo zbliżyła się do Pekinu i godzi się na działanie bezpieki ChRL w północnej części kraju – stanowiącej bastion opozycji przeciwko juncie, gdzie tajemnicą poliszynela jest współpraca lokalnej policji z agentami Pekinu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] w sprawach wewnętrznych, to ChRL przyjmie nas z otwartymi rękoma. Zresztą junta wcześniej już zbliżyła się do Pekinu. Całkiem możliwe, że zerwanie z Zachodem jest już faktem, a zakup nowych czołgów w ChRL tylko […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.