Zdjęcie za: AFP i Ted Aljibe.

Administracja Trumpa wstrzymała patrole US Navy na Morzu Południowochińskim. Wszystko w nadziei na wsparcie Pekinu w okiełznaniu Korei Północnej. CNN twierdzi nawet, że Trump obiecał, że najpierw poprosi Xi Jinping o zgodę zanim zadzwoni kolejny raz na Tajwan. Pisałem już, co myślę, o tej całej sytuacji, więc nie będę tego powtarzał. Pragnę tylko zwrócić króciutko uwagę na sposób, jak ChRL próbuje pokazać całą sprawę.

Zaprzestanie egzekwowania prawa wolności mórz na spornym terytorium jest już interpretowane przez Pekin jako akceptacja de facto jego roszczeń. Jak pokazuje historia ChRL zawsze potrafiła bardzo szybko przejść od interpretacji de facto do de iure. Wystarczy wspomnieć tzw. III Komunikat z 1983 roku.

Problem mają sojusznicy Waszyngtonu w regionie. Nie chcą oni konfliktu między ChRL a Stanami Zjednoczonymi, ale pragną militarnej obecności Waszyngtonu i egzekwowania prawa międzynarodowego, by uniemożliwić ChRL stosowanie polityki faktów dokonanych. Pekin prowadzi jednak sprytną grę łudząc Trumpa wpływem na Koreę Północną, a w między czasie rozbija zbudowany przez Obamę front w regionie.

Niewiele pomogą komunikaty Pentagonu, który rozumiejąc co się dzieje, oświadczył, iż nadal prowadzi rutynowe działania patrolowe w regionie, ale ponieważ są one rutynowe, to ich nie anonsuje publicznie. Nikt tego jednak nie kupi. Zwłaszcza sojusznicy. Fakt jest taki, że od zaprzysiężenia Trumpa, US Navy nie przeprowadziła żadnego patrolu w spornym regionie i trzyma się z dala od sztucznych wysepek budowanych przez ALW.

Ciekawe, czy teraz – po doniesieniach prasowych – Trump zdecyduje się na jakiś pokazowy patrol?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] czas temu zastanawiałem się, czy po krytyce Trump zdecyduje się wysłać patrol na Morze Południowochińskie. I stało […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.