Jakiś czas temu zastanawiałem się, czy po krytyce Trump zdecyduje się wysłać patrol na Morze Południowochińskie. I stało się. W środę USS Dewey przeszedł 12 mil morskich od Rafy Mischief w archipelagu Spratly.

Gdybym wierzył w teorie spiskowe, to bym pomyślał, że możliwe, iż Trump uzgodnił to z Xi Jinping, aby zaprezentować własną samodzielność. Kto wie? Osobiście jednak wątpię – dla Pekinu to sprawa zbyt prestiżowa.

Niepokojący jest na pewno jeden fakt. Amerykański niszczyciel nie przekroczył linii 12 mil morskich wokół rafy, na której znajduje się baza Marynarki ALW. Czyli trzymał się poza odległością uznawaną przez prawo międzynarodowe za wody terytorialne.

Sama Rafa Mischief nie może być jednak uznana zgodnie z wyrokiem Stałego Trybunału Arbitrażowego za stały ląd, więc równocześnie nie może być punktem, od którego wyznacza się wody terytorialne – pomijając już kwestie roszczeń terytorialnych. Nieprzekroczenie tej linii, będzie teraz uznawane przez Pekin jako precedens i de facto uznanie istnienia wód terytorialnych wokół sztucznych wysp. Pisałem już wielokrotnie, że dyplomacja ChRL jest mistrzem w stwarzaniu tego typu pozorów i precedensów.

Z drugiej strony, nie można oczekiwać, że Amerykanie w tej chwili zaryzykują poważny incydent na Morzu Południowochińskim, kiedy kryzys na półwyspie koreańskim wciąż trwa, a Waszyngton liczy, czy też łudzi się, że Pekin mu pomoże okiełznać Pjongjang.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] na to, że kiedy Trump stara się nie drażnić Pekinu, to Xi Jinping konsekwentnie realizuje swój […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Trump zwiększył w końcu częstotliwość patroli US Navy na Morzu południowochińskim, a w marcu br. wietnamska baza w Da Nang gościła grupę uderzeniową lotniskowca  USS Carl […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] powinna zabiegać o utrzymanie połączeń. Równocześnie Pekin szuka sposobu na odpowiedź na operacje wolności żeglugi prowadzone przez Amerykanów na Morzu Południowochińskim. Z jednej strony uważa, że musi odpowiedzieć na działania Waszyngtonu i jego sojuszników, a […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] 380 razy. 3 Dla porównania: Trumpowi wysłanie pierwszych okrętów na Morze Południowochińskie zajęło pięć miesięcy od inauguracji, a potwierdzenie gwarancji dla Tajwanu (tzw. Six Assurances) trzy […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.