To wiadomość, która przeszła bez większego echa, a powinna przykuć uwagę.

W weekend rozpoczęły się w wspólne manewry w Zatoce Perskiej Marynarki Wojennej Republiki Islamskiej Iranu i Marynarki Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Same ćwiczenia są dosyć skromne – dwa niszczyciele Marynarki ALW i jeden irański plus kilkanaście mniejszych jednostek. Liczy się jednak wymiar polityczny. Zwłaszcza, że od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa znowu iskrzy na linii Teheran-Waszyngton.

Dzięki manewrom Pekin nie tylko pokazuje Waszyngtonowi, iż może sięgnąć daleko (a przynajmniej ma takie ambicje), ale przede wszystkim manifestuje poparcie dla Iranu, swojego najbliższego sojusznika w regionie – transakcja wiązana z OBOR.

Pekin wysyła swoje okręty do Iranu na manewry regularnie od 2014 roku. Zatrzymują się one w porcie Bandar Abbas, który może się stać bazą operacyjną Marynarki ALW w regionie – wątpię (ale kto wie?) by Teheran zgodził się formalnie na budowę samodzielnej bazy przez ALW na swoim terenie, ale może „użyczyć” zaplecza logistycznego. Wtedy ALW uzyskałaby faktyczne możliwości operacyjne na Bliskim Wschodzie.

W tym roku manewry będą miały miejsce także z Zatoce Omańskiej i cieśninie Ormuz, gdzie regularnie dochodzi do incydentów między jednostkami amerykańskimi, a irańskimi łodziami obrony wybrzeża.

Wygląda na to, że kiedy Trump stara się nie drażnić Pekinu, to Xi Jinping konsekwentnie realizuje swój plan.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.