Chińskie imperium 2.0?

W Pekinie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona OBOR (One Belt, One Road, zwany także Nowym Jedwabnym Szlakiem). O samej konferencji oraz planach Pekinu planuję dłuższy wpis na wtorek, dzisiaj proponuję wysłuchanie przemówienia Xi Jinping na otwarciu konferencji, która zgromadziła 29 szefów rządów i państw – włącznie z Władimirem Putinem, Recepem Erdoğan i Beatą Szydło (mina bezcenna w 8 minucie).

Xi kładzie podwaliny zarówno pod budowę pozycji międzynarodowej ChRL (niektórzy komentatorzy mówią już o globalizacji z chińską charakterystyką), ale też walkę o władzę na nadchodzącym na jesieni kongresie KPCh. Dlatego nie może dziwić, że zadeklarował przeznaczenie na projekt niemałej sumy 900 miliardów USD, a samo – trochę przydługie przemówienie – ma znamiona orędzia cesarza do barbarzyńców.

Xi chyba z premedytacją przyjmuję rolę, której byśmy się w normalnych czasach spodziewali od prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inni jednak, włącznie z Moskwą (po cichu) i New Delhi (już głośno bojkotuje imprezę), nie będą się przyglądać bezczynnie, jak Pekin de facto kolonizuje Azję Środkową i nadaje ton globalizacji.

Robi się coraz ciekawiej i coraz bardziej niebezpiecznie.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Chińskie imperium 2.0?

  1. Pingback: POLECANY WPIS: Globalizacja na warunkach Pekinu? | Za Wielkim Murem

  2. Pingback: Irańsko-chińskie manewry w Zatoce Perskiej | Za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s