Jakiś czas temu pisałem, że moim zdaniem, Pekin nie tylko zwodzi Waszyngton w sprawie wywarcia presji na reżim północnokoreański, dużo obiecując, a niewiele robiąc, ale w rzeczywistości doszło do jakiejś formy porozumienia między rządzącymi ChRL a klanem Kimów po okresie „szorstkiej” przyjaźni po likwidacji Jang Song Thaek.

Wczoraj Pekin złożył protest przeciwko „poważnej politycznej i militarnej prowokacji”, jaką w opinii Pekinu było wpłynięcie USS Stethem na wody wokół wysp Paracelskich. Dzisiaj już Korea Północna przeprowadziła test rakiety balistycznej. No cóż, wbrew obiegowej opinii w polityce przypadki się zdarzają, ale nie seryjnie. A my mamy już wręcz do czynienia ze wzorem: Stany Zjednoczone robią coś sprzecznego z oczekiwaniami ChRL, a Korea Północna odpala rakiety.

Celem Pekinu jest wykorzystanie północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego do przynajmniej czasowego wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Morza Południowochińskiego. Chodzi o zdobycie czasu potrzebnego na umocnienie obecności militarne i związaną z tym politykę faktów dokonanych, ale przede wszystkim o pokazanie krajom regionu, że nie mogą liczyć na Waszyngton.

Kim Dzong Un z kolei chce zostać wpuszczony na salony i siąść do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi – bycie skazanym na „wieczną przyjaźń” z „chińskimi towarzyszami” nie jest zbyt atrakcyjne. Dlatego wszelkie porozumienie z Pekinem jest tymczasowe, ale eskalowanie napięcia przybliża  – w opinii Kima – moment, kiedy zostanie uznany.

Wbrew pozorom Kim niewiele ryzykuje. Po wyeliminowaniu przyrodniego brata, Kim Dzong Nam, Pekin stracił alternatywę i musi zapomnieć o wszelkich roszadach w Pjongjangu. Klan Kimów nie musi się też obawiać obcej interwencji. Na naloty może odpowiedzieć barażem broni wszelkiej na Seul, a inwazja lądowa jest nie do pomyślenia. Nie tylko ze względu na szacowane straty wojsk inwazyjnych*, ale też niezgodę Pekinu, który nigdy nie zgodzi się na obce wojska na Jalu.

Aluzje Donalda Trumpa na Twitterze na temat inwazji są tylko fantazjami człowieka cierpiącego na bezsenność.

Istnieje tylko jeden scenariusz, w którym Kim przegrywa, to przewrót wewnętrzny wsparty „braterską pomocą” z ChRL (może także i Rosji), ale kto miałby zastąpić klan Kimów? Pretendenta z samego klanu też nie widać.

* Szacuje się, że w najlepszym wypadku będzie to ok. dziesięciu tysięcy żołnierzy i to tylko pod warunkiem, że reżim załamie się w ciągu kilku dni. Jeżeli przetrwa pierwsze uderzenie i będzie walczył, to w najgorszym wariancie ofiary wśród atakujących mogą wynieść nawet 100 tysięcy. I to tylko, jeżeli dojdzie jedynie do wojny konwencjonalnej. Straty w śród ludności cywilnej po obu stronach linii demarkacyjnej będą w każdym razie niewyobrażalne w każdym scenariuszu.

Opublikował/a Michał Bogusz

6 Comments

 1. […] zeszłym tygodniu pisałem o grze Pekinu sprawą Korei Północnej i Morzem Południowochińskim. Dzisiaj czas na pokazanie drugiej strony tego […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Jeżeli to prawda, będzie to prawdziwe trzęsienie ziemi w relacjach w trójkącie Tajpej-Waszyngton-Pekin. Lecz równie dobrze, może to być jedynie informacja medialna, wypuszczona przez Amerykanów w celu wywarcia nacisku na ChRL w sprawie Korei Północnej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] krótka wiadomość, która w ogóle nie powinna być zaskoczeniem dla stałych czytelników. Pekin odrzucił żądania Waszyngtonu, aby odciąć Koreę Północną od dostaw ropy naftowej w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Zobacz: Morze Południowochińskie i rakiety Kima oraz Gra pozorów – rakiety Kima i broń dla Tajwanu. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 5. […] – czy wiązać je ze sobą, czy też nie – nie mają większych szans powodzenia. O znaczeniu Korei Północnej dla ChRL już pisałem i nie widzę możliwości, aby w obecnym układzie Pekin wywarł realną presję na […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 6. […] Pekinie teraz młody Kim testuje Trumpa? (luty ’17) Morze Południowochińskie i rakiety Kima (lipiec ’17) Gra pozorów – rakiety Kima i broń dla Tajwanu (lipiec ’17) Pekin […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.