Taiwan Travel Act ma na celu ułatwienie oficjalnych podróży urzędników obydwu stron, a dyrektywa H.R.3320 instruuje Sekretarza Stanu, aby opracował strategię, która doprowadzi do uzyskania przez Tajwan statusu obserwatora w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjęła we wtorek dwie ustawy dotyczące Tajwanu. Nie mają one większego praktycznego znaczenia, ale są przypomnieniem Pekinowi, że „karta” tajwańska jest w grze.

W środę z kolei Bloomberg News doniósł, powołując się na anonimowe źródło w Pekinie, że władze centralne przyjęły rekomendację stopniowego wygaszania zakupów obligacji skarbowych Rezerwy Federalnej, dzięki którym jest finansowany dług Stanów Zjednoczonych. W reakcji wartość Dolara Amerykańskiego zanurkowała, a oprocentowanie obligacji FED skoczyło do najwyższego poziomu od czasu ostatniego kryzysy finansowego.

Mimo wszystko w środę FED sprzedał bez problemu wszystkie obligacje oferowane w ostatniej aukcji, choć z wyższym oprocentowaniem. W czwartek w Pekinie zapewniono, że ChRL nie ma zamiaru rezygnować z inwestowania w obligacje FED.

Odrzucając spiskowe teorie dziejów można interpretować działania Pekinu jako ostrzeżenia dla Waszyngtonu, ale nie w kwestii Tajwanu, lecz planów Trumpa wprowadzenia karnych taryf celnych, co ma – w wyobrażeniach prezydenta – zlikwidować deficyt handlowy między Stanami Zjednoczonymi i ChRL. W tej interpretacji „anonimowy przeciek” do Bloomberga był zaplanowany wcześniej, na dzień przed aukcją obligacji FED i zbiegł się przypadkowo z głosowaniami w Kongresie.

Równocześnie, pomijając ich czysto symboliczny charakter, ustawy dotyczące Tajwanu zostały przyjęte jedynie przez Izbę Reprezentantów i aby wejść w ogóle w życie muszą być jeszcze zaakceptowane przez Senat i podpisane przez prezydenta. Dlatego są raczej próbą wywarcia nacisku na Pekin w sprawie Korei Północnej.

Co ciekawe, akcje obydwu stron – czy wiązać je ze sobą, czy też nie – nie mają większych szans powodzenia. O znaczeniu Korei Północnej dla ChRL już pisałem i nie widzę możliwości, aby w obecnym układzie Pekin wywarł realną presję na reżim Kimów.

Nie inaczej jest jednak w sprawie obligacji FED, czy wprost mówiąc w kwestii długu amerykańskiego, który ChRL finansuje, zresztą nie w pojedynkę. Pekin już raz ograniczył zakupy amerykańskich obligacji i… nic się nie stało. Nic się nie stało Stanom Zjednoczonym, czego nie można powiedzieć o rezerwach walutowych ChRL, które zgromadzone w USD się skurczyły.

Źródło: xe.com.

Pekin próbuje uciec od tej symbiozy i stara się uczynić RMB walutą rozliczeniową w handlu z innymi państwami, ale sukcesy na tym polu są ograniczone.

Każde ograniczenia w finansowaniu długu Waszyngtonu odbija się negatywnie na wartości USD, a to powoduje, że kurs RMB idzie w górę, co także uderza w eksport ChRL. Równocześnie słaby dolar nie stanowi większego problemu dla Waszyngtonu, ponieważ podnosi koszty importu, a ułatwia eksport.

Przez lata swoista symbioza1 z Waszyngtonem odpowiadała Pekinowi, ponieważ wiązała Stany Zjednoczone ze sprawa wzrostu gospodarczego ChRL, ale od jakiegoś czasu uwiera Pekin, który odkrył, że jak każda współzależność, wiąże ze sobą obydwie strony.

Sam wzrost oprocentowania obligacji FED nie musi wiązać się z działaniami ChRL, a raczej z cięciami podatkowymi wprowadzonymi z końcem zeszłego roku przez administrację Trumpa. Zobaczymy, jaki będzie miało to wpływ w dłuższej perspektywie czasu na gospodarkę amerykańską, ale pewnym jest zwiększenie zadłużenia rządu federalnego. Z tym należy wiązać wzrost oprocentowania obligacji FED na pierwszej aukcji po przyjęciu cięć podatkowych. Potwierdza to fakt, że po dementi w Pekinie kurs USD odbił się, ale podejrzewam, że oprocentowanie obligacji FED zostanie podniesione już na dłużej.


1 Nie pisany układ: finansowanie amerykańskiego długu, aby utrzymać niską wartość RMB, w zamian otwarcie amerykańskiego rynku dla chińskiego eksportu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.