W zeszły piątek ogłoszono w ChRL nowe regulacje dotyczące treści online. Od pełnometrażowych filmów po krótkie amatorskie wideo, nie ważne czy zamieszczone na blogu, stronach edukacyjny, czy serwisie informacyjnym lub sportowym, od tej chwili wszystkie muszą być w zgodzie z „rdzeniem socjalistycznych wartości”.

Kto się nie dostosuje, tego strona, blog czy wpis zostanie usunięty.

Każda treść audiowizualna* będzie podlegać audytowi dwóch cenzorów. Wszelkie przekazy zawierające treści religijne, niepochlebne o Chinach, niedwuznaczną przemoc, rozwiązłość seksualną, hazard, obraz lub opis genitaliów, palnie papierosów, zabijanie zagrożonych gatunków czy wulgarny język zostaną usunięte, a autorzy poddani bliżej nieokreślonemu śledztwu.

Znikną też treści poświęcone edukacji seksualnej, ponieważ ponoć są wulgarne. Czemu każda autorytarna władza ma takiego fioła na punkcie ludzkiej seksualności i pruderyjne ciągotki?

Pożądane przez władzę treści to patriotyzm, pochwała ludowej ojczyzny, „pozytywne” materiały historyczne, nabożność synowska (孝 xiào) oraz materiały poświęcone pomaganiu biednym. Ponadto serwisy mikroblogowe, jak Wiebo, zostaną poddane wzmożonej kontroli.

W zeszłym miesiącu już pozamykano strony i blogi poświęcone życiu celebrytów oraz zablokowano możliwości transmisji wideo na żywo. Każdy chętny musi najpierw uzyskać licencję. Władze zaczęły także przeglądać serwisy oferujące książki elektroniczne. Każda publikacja jest oceniana w skali od 0 do 100, czy jest zgodna z „rdzeniem socjalistycznych wartości”. Pozycje, które uzyskają mniej niż 60 punktów, zostaną publicznie skrytykowane i nie będą mogły otrzymywać jakichkolwiek nagród lub brać udziału we wszelkich literackich konkursach, rankingach, listach bestsellerów itp.

Nie raz pisałem, że dysfunkcjonalna droga, którą podąża ChRL w dłuższym okresie czasu prowadzi donikąd, więc po co się powtarzać.

* Teksty w Internecie już podlegają automatycznej kontroli odpowiednich programów filtrujących. Dlatego wielu opozycjonistów zmieniło sposób działania umieszczając przekaz audiowizualny lub zdjęcia z odręcznie napisanym przekazem, niewidocznym dla programów kontrolujących Internet.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.